Metody, jak konečně přestat kouřit
5.4.2015
Čas od času se na Maminkám.cz objeví diskuse o kouření v těhotenství a po porodu. Téma se týká velkého počtu žen - podle Evropského výběrového šetření...
...o zdravotním stavu (EHIS 2008) jich v ČR kouří každý den 19,3 % (to je přes 1 000 000 žen). Navíc je přes 10 % žen v reprodukčním věku více než 1 hodinu denně vystaveno tabákovému kouři v domácnosti. Kolik to potom musí být dětí?
Zodpovědné maminky si dobře uvědomují, že aktivní, ale i pasivní kouření může vážně poškodit jejich zdraví a především zdraví dětí. Zatímco některým se s kouřením podaří skončit ze dne na den, jiné bohužel nemají to štěstí či tak pevnou vůli. Všechny do jedné si však v hloubi duše vyčítáme každou cigaretu.
Abychom vám a vašim partnerům pomohli na cestě ke zdravější budoucnosti vás i vašich dětí, připravili jsme pro vás přehled možností, jak s kouřením skoncovat: vlastní vůle, hypnóza a akupunktura, nikotinové náplasti a žvýkačky a elektronická cigareta.
1) Okamžité ukončení kouření
Ačkoli tato metoda vypadá nejjednodušeji, podle výzkumů je nejméně úspěšná. Hlavní překážkou je neschopnost těla okamžitě se vzdát závislosti na nikotinu a slabá lidská vůle. Jakmile chvíli nebudete ničím zaměstnaná nebo se ve vašem okolí objeví někdo s cigaretou, budete mít neodolatelnou chuť si zapálit... A pravděpodobně to dřív nebo později uděláte.
2) Hypnóza a akupunktura
Metody, které se snaží nasměrovat ke zdravějšímu životu bez použití chemie a pomůcek pro odvykání. Podle studie univerzity v kanadském Montrealu jsou tyto alternativní způsoby odvykání účinnější než odložení cigarety bez pomoci. Nicméně hypnóza a akupunktura nepůsobí na všechny jedince shodně a navíc není snadné najít skutečně profesionální pracoviště, které by vám pomohlo. Podle vedoucího výzkumu Mehdi Tahiriho by lidé měli nejdříve vyzkoušet nikotinové náhražky a alternativní metody si ponechat jako zálohu.
3) Nikotinové žvýkačky, náplasti, spreje
Nikotinové preparáty dodávají tělu pouze nikotin. Látka, na níž jste si vypěstovali závislost, se vstřebává bez inhalování nebezpečných chemikálií (např. dehtu), které jsou obsaženy v běžném tabákovém kouři. Právě ten je příčinou mnohých rakovinových či plicních onemocnění.
Tělo se učí žít bez cigarety postupně. Tato metoda je oproti předchozím účinnější, a to i v dlouhodobém hledisku. Potvrzuje to studie uskutečněná na studentech ve Velké Británii.
Nevýhodou nikotinových produktů je nutnost užívat je dlouhodobě, jejich poměrně vysoká cena a u náplastí i případná neestetičnost v letním období vodních radovánek. Podle expertů v odvykání kouření je důležité, aby kuřák zaměstnal svoje ruce, to však uvedené výrobky neumí.
4) Elektronické cigarety
Tuto metodu představíme trochu podrobněji, protože jste se s ní možná ještě nesetkala a zajímá vás, jak funguje.
V principu pracuje podobně jako předchozí metoda - tělu odepírá nikotin postupně. Na trhu existuje mnoho kvalitních náplní do elektronických cigaret(tzv. e-liquidy) s různým obsahem nikotinu či bez něj. Více informací o obsahu nikotinu pro jednotlivé typy kuřáků naleznete v sekci Jak vybrat e-liquid.
Obsah nikotinu můžete postupně snižovat, až jej vynecháte úplně. Podle studie vědeckého týmu Dr. Jamieho Browna z univerzity College London je odvykání kouření s elektronickou cigaretou o 60 % úspěšnější než když se lidé snaží přestat kouřit pouze vlastní vůlí nebo pomocí nikotinových náplastí.
Z elektronické cigarety na rozdíl od klasické nevychází kouř vznikající spalováním tabáku. V e-cigaretě nedochází k hoření, ale pouze k odpařování náplně. E-liquid obsahuje jen 5 složek: Vegetable Glycerin (přírodní tekutina extrahovaná z rostlin, používá se v potravinách a kosmetice), Propylene Glycol (organická sloučenina, používá se ve zdravotnictví, potravinách, zubních pastách), příchuť, voda a nikotin. Dehet a ostatní škodliviny nevdechujete vy, ani vaše děti.
Odvykání vám navíc zpříjemní velká škála příchutí náplní - od klasických tabákových, přes ovocné až po speciální typu tiramisu či energetický nápoj.
Oproti nikotinovým náhražkám má tu výhodu, že zaměstnává ruce. Vaše návyky se nemění. Tato informace by mohla být dobrým protiargumentem pro tvrzení vašeho partnera, že je na kouření zvyklý. Zajímavá by pro něj mohla být i možnost propojení některých e-cigaret s počítačem - můžete tak společně sledovat a analyzovat své úspěchy v odvykání kouření.
Nevýhodou může být vyšší počáteční investice do elektronické cigarety. Ta se vám však při současné ceně krabičky klasických cigaret vrátí do 1 - 3 měsíců.
Nezapomeňte si před zahájením odvykání stanovit závazný termín, do kdy přestanete kouřit, a za každý dílčí úspěch se odměňujte. Ať už zvolíte jakoukoli z uvedených metod, především myslete na to, že vše, pro co se dobrovolně a z vlastní vůle rozhodnete, může vést ke zdravějšímu prostředí pro vás i vaše děti.
Zdroje:
Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky - www.uzis.cz/system/files/02_11.pdf
BioMed Central - www.biomedcentral.com/1471-2458/14/1311
The American Journal of Medicine - www.amjmed.com/article/S0002-9343%2812%2900003-4/pdf
Moje elektronická cigareta - mojeelektronickacigareta.cz/obsah/jake-mnozstvi-nikotinu-vybrat/
The Economist - www.economist.com/news/science-and-technology/21602662-e-cigarettes-really-do-help-smokers-give-up-demon-weed-call-it-quits
==Reklamní článek==
Související články
Nově založená témata v diskuzi
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53
Nedá nic do pusy
Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42