Toxoplazmóza v těhotenství
Toxoplazmóza je onemocnění, které způsobuje mikroskopický parazit Toxoplasma gondii. Onemocnění není pro člověka nebezpečné, problémem je pouze situace, kdy se žena poprvé nakazí v těhotenství. Infekce pak může přejít přes placentu až k plodu, u kterého může způsobit těžké poškození.
Prvotním původcem onemocnění jsou kočkovité šelmy, v jejichž těle se parazit množí a kočky jej pak vylučují do půdy a vody trusem. Z půdy se pak parazit dostává do těla ostatních teplokrevných živočichů. Hlavním zdrojem nákazy pro člověka je konzumace syrového masa (infekční mohou být všechny druhy masa), nemyté zeleniny nebo znečištěné vody. Nákaza od domácích koček není tak častá, jednak proto, že podíl nakažených domácích koček je velmi malý1, jednak u koček je infekční pouze jejich trus, nikoli např. srst.
Onemocnění toxoplazmózou v těhotenství
Infekce toxoplazmózou probíhá u většiny lidí naprosto bez příznaků nebo jen lehce, s příznaky podobnými nachlazení (nateklé uzliny, bolest hlavy, únava, horečka). Parazit zůstává po onemocnění trvale v těle. Pro plod je toxoplazmóza v těhotenství nebezpečná pouze tehdy, pokud se žena nakazí poprvé právě v těhotenství. K přenosu onemocnění z ženy na plod nedochází ve všech případech, v 1. trimestru je riziko přenosu jen malé (4 % až 15 %), při onemocnění ve 2. trimestru stoupá na zhruba 30 %, ve 3. trimestru je riziko zhruba 60 %1. Naopak míra postižení plodu způsobeného toxoplazmózou je nejvyšší v 1. trimestru, nákaza ve 2. trimestru způsobuje lehčí postižení a děti nakažené ve 3. trimestru bývají po porodu zcela v pořádku1.
Jaké jsou následky toxoplazmózy u novorozenců
Následky infekce toxoplazmózou u dítěte nemusí být žádné, ale mohou být také velmi vážné. V nejtěžších případech může infekce způsobit úmrtí plodu v děloze nebo krátce po narození. Toxoplazmóza může způsobit různě těžká postižení centrální nervové soustavy, jejichž důsledkem může být opožděný psychomotorický vývoj nebo epilepsie2. Onemocnění může zasáhnout také jiné orgány, např. oči, a způsobit postižení zraku2.
Diagnostika toxoplazmózy v těhotenství
V České republice se běžně v těhotenství neprovádějí testy na toxoplazmózu. V případě, že má žena podezření na onemocnění toxoplazmózou během těhotenství, měla by to sdělit svému lékaři, který zhodnotí rizika a navrhne další postup. Toxoplazmóza se u matky ověřuje krevními testy, obvykle alespoň dvěmi v rozmězí několika týdnů, protože je nutné sledovat vývoj protilátek proti toxoplazmóze v těle. Pokud je potvrzena akutní infekce během těhotenství, je obvykle prováděno podrobnější a častější ultrazvukové vyšetření plodu, při vyšším riziku postižení pak amniocentéza, kterou je možné ověřit přenos onemocnění na plod.
Léčba toxoplazmózy v těhotenství
Toxoplazmózu u těhotné ženy je možné léčit, ovšem prozatím není ověřeno, že léčba nějak ovlivňuje riziko onemocnění, popř. následky onemocnění u dítěte. Dítě s vrozenou toxoplazmózou (odborně se nemoc nazývá kongenitální toxoplazmóza) je po narození sledováno a v některých případech léčeno.
Jak snížit riziko nákazy toxoplazmózou v těhotenství
Před otěhotněním prodělá toxoplazmózu jen asi 15 % až 25 % žen1, ostatní se mohou během těhotenství nakazit. Preventivní opatření proti nákaze toxoplazmózou jsou následující:
- nekonzumujte syrové nebo nedostatečně tepelně ošetřené maso a vejce,
- nekonzumujte nepasterizované mléko nebo výrobky z něj,
- zeleninu a ovoce před konzumací důkladně omyjte,
- po manipulaci se syrovým masem nebo zeleninou si důkladně umyjte ruce, ruce si myjte také před každým jídlem,
- při práci na zahradě používejte ochranné rukavice,
- pokud máte doma kočku, přenechejte čištění bedýnky s pískem někomu jinému,
- kočku nekrmte syrovým masem.
Zeptejte se na toxoplazmózu v diskuzním fóru Maminkám.cz.
Zdroje:
1http://www.geneticka-ambulance.cz/soubory/Toxoplazmoza_v_tehotenstvi.ppt
2http://www.babycenter.com/0_toxoplasmosis-during-pregnancy_1461.bc
Související články
Nově založená témata v diskuzi
Dovolená
Poslední příspěvek: 9.1.2025 v 18:37
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 5.1.2025 v 13:36
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53