Čištění zlata doma - základní rady a tipy
24.8.2023
Pokud chcete, aby vaše zlaté šperky zůstaly dlouho krásné a lesklé, je důležité se o ně správně starat. Proto vám přinášíme základní rady, jak si doma vyčistit zlato.
Zlato a jeho vlastnosti
Zlato samo o sobě je nereaktivní kov. To znamená, že při kontaktu s pokožkou, vodou nebo vzduchem nedochází k žádné chemické reakci. Pro výrobu šperků je však ryzí 24karátové zlato velmi měkké. Proto se nejčastěji používají 14K a 18K slitiny, které kromě ryzího zlata obsahují i příměsi jiných kovů. Na rozdíl od zlata tyto kovy již reagují se svým okolím. O zlaté šperky je proto nutné pečovat a alespoň jednou za čas je důkladně vyčistit.
Jak vyčistit zlato?
Než začnete šperky čistit, je důležité si uvědomit, jakými kameny nebo perlami jsou zdobeny. Ačkoli je zlato odolný materiál, při čištění je třeba brát ohled na šperk jako celek.
Postupujeme od nejšetrnějších metod k intenzivnějším. Pokud šperk není znečištěný a jen ztratil lesk, stačí ho otřít měkkým hadříkem. Mírně znečištěné šperky vyčistíme vlažnou mýdlovou vodou. Šperky v ní necháme chvíli ponořené a poté je očistíme houbičkou nebo měkkým kartáčkem. Nezapomeňte šperky důkladně opláchnout a osušit.
Může se vám stát, že příměsi ve slitině zlata zoxidují. Jak vyčistit zašlé zlato v domácích podmínkách? Ideální je použít speciální roztoky na zlaté šperky nebo speciální napuštěné hadříky. Tyto čisticí prostředky vždy používejte přesně podle návodu na obalu, abyste předešli případnému poškození šperků.
Další možností je ultrazvukové čištění. V dnešní době lze snadno zakoupit ultrazvukové čističe pro domácí použití. Jemné otřesy a bublinky, které vznikají v čističce, dokáží uvolnit i nečistoty z méně dostupných míst. Takto čištěné šperky si však zaslouží pravidelnou kontrolu u zlatníka, který zkontroluje, zda ultrazvuk neuvolnil osazení kamenů.
Čištění různých druhů šperků
Jak vyčistit zlatý řetízek? U řetízků je to složité především kvůli velké členitosti a pohyblivým článkům. Ideální jsou proto tekuté čističe nebo ultrazvuk.
Jak čistit zlaté náušnice? Zde je třeba dávat pozor zejména na to, čím je náušnice zdobena. Pokud je na ní perla nebo glazura, určitě se vyhněte čištění ultrazvukem. V případě čisticích roztoků hledejte hlavně takové, které jsou určeny pro jemné perlové šperky.
Jak vyčistit zlatý prsten? Pro prsteny platí totéž co pro všechny jiné šperky. Důležité je myslet na to, co prsten zdobí. Pokud máte ve šperkovnici vzácný šperk po babičce nebo diamantový zásnubní prsten, raději svěřte důkladné čištění profesionálům. Postarají se o to, aby se nepoškodil vzhled a osazení kamenů. Díky speciálním leštičkám dokonce mohou vašim šperkům dodat téměř původní lesk.
Co s poškrábanými šperky?
Na vašich špercích se časem vytvoří jemné povrchové škrábance. Nejviditelnější je to na prstenech. Při lesklé povrchové úpravě šperky zmatní a naopak při matné povrchové úpravě se nošením vyleští. V tomto případě vám čištění nepomůže. Zlatník však může pomocí speciálních přístrojů vrátit šperkům jejich původní lesklý nebo matný povrch. U žlutého zlata je to jednodušší. Šperky stačí pouze přeleštit. U bílého zlata se po vyleštění nebo zmatnění musí na šperk znovu nanést vrstva rhodia.
Související články
Nově založená témata v diskuzi
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53
Nedá nic do pusy
Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42