Jak poznat ovulaci
Načasování pohlavního styku na období ovulace výrazně zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění. Zde najdete rady, jak ovulaci poznat.
Co je ovulace
Ovulací se rozumí uvolnění zralého vajíčka z vaječníku do vejcovodu, kde vajíčko čeká zhruba 12 až 24 hodin na příchod spermií. Pokud dojde k oplodnění vajíčka spermií, pokračuje oplodněné vajíčko dále do dělohy, kde se zhruba 7. den po ovulaci uhnízdí v děložní sliznici. K ovulaci dochází pouze jednou během menstruačního cyklu, výjimečně může dojít k uvolnění více než jednoho vajíčka zároveň. Na druhou stranu některé menstruační cykly mohou být i u zdravých žen anovulační, tzn. že k uvolnění vajíčka z vaječníku vůbec nedojde.
Kdy má žena plodné období?
Žena může otěhotnět pouze v době ovulace, tedy v krátkém období, kdy vajíčko čeká na spermie ve vejcovodu. Vzhledem k tomu, že spermie přežijí v pochvě až několik dní, je možné otěhotnět i z pohlavního styku několik dní před ovulací. Jako plodné období se proto obvykle označuje interval 3 dny před ovulací a 1 den po ovulaci. Pokud si přejete otěhotnět, je vhodné načasovat pohlavní styk na toto období.
Je možné určit, kdy dojde k ovulaci?
Existuje několik metod, jak zjistit, kdy k ovulaci dochází:
- Výpočet z obvyklé délky cyklu - nejjednodušší metoda, která vychází ze skutečnosti, že období mezi ovulací a začátkem další menstruace (tzv. luteální fáze cyklu) trvá u většiny žen 14 dní. Pokud tedy znáte obvyklou délku svého cyklu a odečtete od data příští očekávané menstruace 14 dní, získáte datum, kdy pravděpodobně dojde k ovulaci. Metoda není příliš přesná, protože jednak některé ženy mají luteální fázi cyklu kratší než 14 dní a jednak dochází u většiny žen alespoň občas k nepravidelnostem cyklu a ovulace se z různých příčin opozdí, např. vlivem stresu nebo nemoci. Pro výpočet můžete použít naši Ovulační kalkulačku.
- Sledování hlenu děložního čípku - v plodných dnech se mění charakter hlenu vylučovaného děložním čípkem. V době ovulace je hlen děložního čípku řidší, průhledný a tvoří se ve větším množství. Těsně po ovulaci hlen houstne a má až bílou barvu.
- Sledování změn bazální teploty - bazální teplota je teplota těla naměřená ráno po probuzení. Bazální teplota se po ovulaci skokově zvyšuje až o 0,5 °C a zůstává zvýšená do začátku příští menstruace, popř. po celé těhotenství. Více o měření bazální teploty si můžete přečíst v našem článku Bazální teplota před otěhotněním a v těhotenství. Nevýhodou metody sledování bazální teploty je to, že zvýšení teploty signalizuje již proběhlou ovulaci a tedy konec plodného období, proto je vhodné ji kombinovat s jinými metodami, např. sledováním hlenu děložního čípku.
- Použití ovulačních testů - domácí ovulační testy zjišťují v moči přítomnost luteinizačního hormonu (LH), který spouští ovulaci. Ovulační testy mají tu výhodu, že upozorňují na ovulaci s předstihem, protože LH se v těle tvoří ve větším množství už 12 až 36 hodin před ovulací. Testy jsou relativně levné a dají se koupit v každé lékárně.
- Sledování zrání vajíček ultrazvukem - zrání vajíček ve vaječníku je možné pozorovat ultrazvukem a podle velikost folikulu (vajíčko s obalem, které roste ve vaječníku) může lékař odhadnout, kdy dojde k ovulaci. Měření folikulu se nazývá folikulometrie, spolu s ní lékař obvykle provádí endometrii, tedy měření výšky děložní sliznice (ta v průběhu cyklu narůstá v přípravě na uhnízdění oplodněného vajíčka).
Více o příznacích ovulace si můžete přečíst v našem článku 10 příznaků ovulace.
Zeptejte se na ovulaci v diskuzním fóru.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ovulace
https://cs.wikipedia.org/wiki/Děložní_hrdlo
https://www.medimerck.cz/cz/home/support/news/816-pubfrtl-Co-je-ovulace.html
Související články
Nově založená témata v diskuzi
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53
Nedá nic do pusy
Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42