Jak zavádět příkrmy
Na úplném začátku přikrmování se dítě učí především jíst ze lžičky. Napoprvé připravte pro dítě pouze malé množství příkrmu (jednu až dvě lžičky).
- Pokrm pak nabídněte na špičce lžičky dítěti. Některým dětem trvá déle, než se naučí rty shrnout pokrm ze lžičky a posunout jej v ústech dozadu, aby jej mohly polknout. Buďte trpěliví a nespěchejte. Mluvte na dítě a usmívejte se. Pokud budete nervózní, bude ve stresu i dítě.
- V Česku se obvykle podává jako první příkrm zeleninové pyré, ale je možné podat také mléčnou obilnou kaši nebo vařené ovocné pyré. Na vás také záleží, v kterou denní dobu první příkrm dítěti podáte.
- Množství příkrmu zvyšujte postupně. Dokud se nedostanete na plnou dávku příkrmu, po každém příkrmu ještě dítě nakojte nebo mu podejte kojenecké mléko.
- Jednotlivá jídla zařazujte také postupně, zhruba s třítýdenním až měsíčním odstupem. V roce věku by již dítě mělo mít jídelníček podobný dospělému – snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře a mléko ráno a večer, pokud ho dítě vyžaduje.
- Nové potraviny zařazujte do jídelníčku s několikadenním odstupem, abyste mohli vysledovat případné reakce (alergické projevy, nadýmání apod.).
- Příkrmy nesolte a neslaďte, nepoužívejte ani koření.
- Z ovoce a zeleniny odstraňte před vařením slupku a semena. Maso používejte pouze libové bez tuku a kůže. Vše vařte vždy do měkka v malém množství vody. Šetrné je také vaření v páře a v mikrovlnné troubě.
- Příkrm před podáváním rozmixujte, propasírujte nebo rozmačkejte vidličkou. Hustotu příkrmu upravte podle potřeb dítěte. Hustotu příkrmu a velikost kousků zvyšujte postupně.
- Výsledný pokrm by neměl být příliš řídký, protože by mohl být pro dítě málo výživný. Kojenci mají malý obsah žaludku a nejsou pak schopni sníst dostatečné množství nutričně chudého pokrmu. Nutriční obsah příkrmu je možné zvýšit přidáním oleje nebo másla (max. 1 lžička na 100 g příkrmu) nebo mateřského/kojeneckého mléka.
- Před podáváním vždy vyzkoušejte teplotu příkrmu, abyste předešli opaření. Ohřívaný pokrm (ať ve vodní lázni nebo v mikrovlnné troubě) vždy dobře zamíchejte a nechte chvíli stát, aby se teplota uvnitř pokrmu vyrovnala.
- Při vaření a podávání dodržujte hygienu. Vždy si umyjte ruce, používejte čisté nádobí a nástroje. Z předem připraveného pokrmu odeberte očekávanou porci a tu ohřejte. Nikdy neohřívejte opakovaně již jednou ohřátý pokrm. Jídlo, které jste dítěti připravili a které nesnědlo, vyhoďte.
- Pokud dítě některé jídlo odmítá, vynechejte jeho podávání na několik dnů nebo týdnů a poté jej zkuste zařadit do jídelníčku znovu.
- Příkrmy dítěti nenuťte. Nechte dítě, ať si samo řekne, kdy má dost. Neočekávejte, že dítě sní každý den stejné množství jídla, nebylo by to přirozené. Pokud dítě nechce jíst příkrmy vůbec nebo odmítá příkrmy po několika lžičkách, poraďte se o tom s pediatrem. Nechutenství může být příznakem řady onemocnění.
Zeptejte se na zavádění příkrmů v diskuzním fóru.
Související články
Nově založená témata v diskuzi
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53
Nedá nic do pusy
Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42