Kyselina listová před otěhotněním a v těhotenství
Kyselina listová je jedním z vitamínů skupiny B. V lidském těle je nezbytná především pro tvorbu nových buněk.
Příjem kyseliny listové před otěhotněním a na počátku těhotenství působí jako účinná prevence defektů neurální trubice u dítěte (jedná se především o spina bifida a anencefalii, blíže viz popis na konci článku). Pravidelné užívání doporučených dávek kyseliny listové snižuje riziko těchto vrozených vad o 50 až 70 %.
Jakou dávku kyseliny listové by měly ženy užívat?
Před otěhotněním – 400 μg kyseliny listové denně, a to ve formě vitamínového doplňku výživy nebo potravin obohacených o kyselinu listovou. Mícha a mozek se u dítěte vytváří v prvních týdnech těhotenství, ženy by proto měly užívat kyselinu listovou již několik měsíců před otěhotněním. Vzhledem k tomu, že podstatná část těhotenství je neplánovaných, doporučují lékaři užívání kyseliny listové v dávce 400 μg denně všem ženám v produktivním věku.
V těhotenství – 600 μg kyseliny listové denně minimálně po dobu prvních 3 měsíců těhotenství, a to ve formě vitamínového doplňku výživy nebo potravin obohacených o kyselinu listovou.
Zvláštní případy – v některých případech lékař předepíše ženě vyšší dávky kyseliny listové (až 5 000 μg). Může se jednat o ženy, které dříve měly dítě s defektem neurální trubice, ženy, jejichž partner nebo blízký příbuzný měl defekt neurální trubice, ženy s celiakií, obézní ženy, ženy užívající léky na epilepsii nebo ženy s některými druhy vrozené anémie.
Proč jako prevence nestačí příjem kyseliny listové ve stravě?
Bohaté na kyselinu listovou jsou především následující potraviny:
- fazole, hrách,
- džusy – pomerančový, ananasový, rajčatový,
- ovoce – pomeranče, avokádo,
- zelenina – listová zelenina, zejména špenát, brokolice, růžičková kapusta, chřest,
- játra,
- droždí.
Příjem kyseliny listové v rámci pestré stravy není jako prevence defektů neurální trubice dostatečný. Dlouhodobými výzkumy bylo zjištěno, že riziko defektů neurální trubice je významně sníženo pouze podáváním vitamínových doplňků v doporučeném dávkování. Důvodem je lepší vstřebatelnost syntetické formy kyseliny listové do organizmu (až 100%). Vstřebatelnost kyseliny listové přijímané v potravinách je zhruba 50 %, přičemž část kyseliny listové se navíc ničí tepelnou úpravou a skladováním (podle některých pramenů až 95 %).
Jaká jsou rizika nadměrného užívání kyseliny listové?
Rizika při užívání kyseliny listové jsou malá. Kyselina listová patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě a její nadbytečné množství je z těla vylučováno močí. V USA je stanovena horní hranice příjmu kyseliny listové u dospělých osob bez rozdílu pohlaví na 1 000 μg denně. Užívání vyšších dávek kyseliny listové může zakrýt anémii vzniklou z nedostatku vitamínu B12. Tento druh anémie způsobuje změny v nervovém systému a týká se především starších osob.
Defekty neurální trubice
Spina bifida
Nejčastější defekt neurální trubice (50 % všech případů). Při tomto defektu se páteř a mícha nevyvíjí správným způsobem a vzniká rozštěp páteře, který může mít mnoho forem. Spina bifida vzniká v prvních týdnech těhotenství. V období let 1961 - 2005 bylo v Česku diagnostikováno celkem 2 647 případů spina bifida.
Spina bifida má mnoho forem, od okultní, která nepřináší postiženému člověku žádná omezení a často se na ni příjde náhodně při rentgenovém vyšetření, až po formy neslučitelné se životem. Většina dětí se spina bifida může s určitými omezeními a za přispění lékařské péče žít plnohodnotný život. Děti se spina bifida se nejčastěji potýkají s následujícími problémy:
- nemohou pohybovat dolní částí těla a jsou tedy odkázány na invalidní vozíky a berle,
- neschopnost kontroly vyměšování,
- hydrocefalus (nadměrné hromadění mozkomíšního moku v mozkových komorách), který je nutné řešit operativně,
- poruchy učení.
Anencefalie
Druhý nejčastější defekt neurální trubice (40 % všech případů). Vzniká nesprávným vývojem mozku a lebečních kostí, kdy se části mozku a lebky vůbec nevyvíjí. Děti s tímto postižením umírají ve většině případů ještě před narozením (těhotenství končí nejčastěji samovolným potratem). V ostatních případech umírají krátce po narození. V období let 1961 - 2005 bylo v Česku diagnostikováno celkem 2 028 případů anencefalie.
Rizikové faktory pro vznik defektu neurální trubice:
- nedostatečný příjem kyseliny listové před otěhotněním a v těhotenství,
- výskyt defektu neurální trubice v předchozím těhotenství,
- neléčená cukrovka,
- užívání některých léků (např. některých léků na epilepsii),
- obezita,
- vystavení plodu vysokým teplotám na počátku těhotenství (horečka matky, saunování, horká koupel).
Zeptejte se na kyselinu listovou v diskuzním fóru.
Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Folic_acid
http://www.cdc.gov/ncbddd/folicacid/index.htm
http://www.patient.co.uk/showdoc/27000504/
http://www.vrozene-vady.cz/
http://www.marchofdimes.com/professionals/690_1151.asp
http://www.safebryo.cz/kyselina_listova.htm
Související články
Nově založená témata v diskuzi
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53
Nedá nic do pusy
Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42