Meningitida
Meningitida neboli zánět mozkových blan je závažné onemocnění, které se vyskytuje především u batolat, předškolních dětí a dospívajících.
Meningitida může být vyvolána buď viry nebo bakteriemi. Virové onemocnění obvykle není závažné a má mírný průběh. Naproti tomu bakteriální onemocnění má rychlý vážný průběh a i přes léčbu může skončit trvalými následky (hluchota, mentální retardace, ztráta prstů nebo i větších částí končetin, epilepsie1) nebo až smrtí.
Příznaky meningitidy
Příznaky mohou být různé podle věku dítěte2:
- kojenci do 2 měsíců věku - u nejmenších dětí se meningitida projevuje atypicky pouze horečkou, nechutenstvím, malátností nebo naopak přehnanou dráždivostí,
- děti od 2 měsíců do dvou let - toto je nejčastější věk onemocnění meningitidou, onemocnění se projevuje horečkou, zvracením, nechutenstvím, extrémní podrážděností nebo naopak silnou spavostí (dítě nejde probudit),
- děti od dvou do pěti let - k výše uvedeným příznakům se přidávají příznaky typické pro meningitidu u dospívajících a dospělých - bolest hlavy, bolest zad, ztuhlá šíje (dítě leží se zakloněnou hlavou, pokus dát bradu na hrudník je velmi bolestivý), světloplachost, kožní projevy (červené tečky a modřiny), mohou se objevit křeče. Při neléčeném bakteriálním onemocnění dochází k celkové otravě organismu, dítě je v bezvědomí a selhávají mu orgány.
Kdy kontaktovat lékaře
Pokud máte podezření, že vaše dítě onemocnělo meningitidou, dopravte je urychleně do nemocnice nebo přivolejte rychlou záchrannou službu. Onemocnění má velmi rychlý průběh a záleží opravdu na každé minutě.
Léčba meningitidy
Lékaři v nemocnici zhodnotí stav dítěte a v případě potřeby je okamžitě zahájena léčba. Pro potvrzení meningitidy a jejího původce je proveden odběr krve a lumbální punkce (odběr mozkomíšního moku z páteřního kanálu v oblasti bederní páteře). Virová meningitida obvykle nevyžaduje zvláštní léčbu, jen klid na lůžku a opatření podobná jako např. při chřipce. Bakteriální infekce je léčena vysokými dávkami antibiotik nitrožilně. Léky jsou podávány týden až tři týdny v závislosti na věku dítěte, druhu a závažnosti onemocnění.
Očkování proti meningitidě
Meningitidu může způsobit mnoho druhů bakterií nebo virů, preventivní ochrana očkováním je možná pouze u některých z nich.
1) V Česku je povinné očkování kojenců proti onemocněním vyvolaným bakterií Heamophilus influenzae skupiny b, která byla před zavedením očkování nejčastějším původcem meningitidy2 u dětí. Očkování je podáváno jako součást hexavakcíny s následujícím harmonogramem3:
1. dávka - nejdříve po 9. týdnu věku, u dětí očkovaných proti tuberkulóze nejdříve ve 13. týdnu věku, popř. po zahojení reakce po očkování proti tuberkulóze,
2. dávka - nejdříve po 1 měsíci po 1. dávce,
3. dávka - nejdříve po 1 měsíci po 2. dávce,
4. dávka - nejdříve po 6 měsících po 3. dávce, avšak ne později než v 18 měsících.
2) Očkování proti pneumokokovým onemocněním - chrání proti meningitidě způsobené pneumokoky, jedná se o nepovinné očkování, které je vhodné podat zároveň s hexavakcínou už v kojeneckém věku, očkuje se ve třech dávkách v prvním roce a jedné dávce v druhém roce věku.
3) Očkování proti meningokoku typu C - jedná se o nepovinné očkování, které má největší preventivní význam pro dospívající ve věku 15 až 19 let4. V této věkové kategorii se očkuje v jedné dávce.
Očkování nazaručuje 100% ochranu před onemocněním, ale velmi výrazně snižuje jeho riziko, popř. zmírňuje průběh onemocnění.
Zeptejte se na meningitidu v diskuzním fóru.
Zdroje:
1 http://www.babycenter.com/0_meningitis_66368.bc
2 Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009
3http://www.olecich.cz/modules/vaccine/detail.php?id=5
4http://www.cabrnochova.cz/i-nepovinna-ockovani.html
Související články
Nově založená témata v diskuzi
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53
Nedá nic do pusy
Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42