Pátá nemoc v těhotenství

Pátá nemoc je virové onemocnění, které se nejčastěji objevuje u předškoláků a mladších školních dětí. Průběh nemoci je obvykle lehký, ale při onemocnění těhotné ženy se virus může přenést na plod a způsobit u něj vážné komplikace.

Pátá nemoc v těhotenství

Naštěstí je pravděpodobnost onemocnění plodu velmi malá. Zhruba polovina žen prodělala onemocnění v dětství a je vůči páté nemoci imunní. U žen, které nemají protilátky, nemusí k nakažení dojít nebo, i když dojde k nákaze, se nemoc nepřenese na plod (k přenosu dochází jen v 1/3 případů*). I v případě přenosu viru na plod dochází ke komplikacím velmi zřídka. Jen výjimečně může nemoc u plodu vyvolat anémii (nemoc zpomaluje tvorbu červených krvinek). Anémie pak může způsobit městnavé selhání srdce, které se projevuje hromaděním tekutiny v tělních dutinách, vzniká tzv. hydrops. Nebezpečnější je pro plod nákaza v první polovině těhotenství než ve druhé polovině.

Příznaky páté nemoci u těhotné ženy

Nemoc se snadno šíří kapénkami z dýchacích cest a inkubační doba nemoci je 4 až 14 dní. Nemocný je nejvíce infekční v průběhu inkubační doby a v období před objevením vyrážky typické pro toto onemocnění. Červená vystouplá vyrážka se nejprve objevuje na tvářích a postupně se šíří na trup a končetiny. Před objevením vyrážky pociťují děti obvykle příznaky lehkého nachlazení, např. bolest v krku nebo zvýšenou teplotu. U dospělých a méně často i u dětí však nemoc probíhá zcela bez příznaků, popř. je jediných příznakem bolest malých kloubů na rukách a bolest kotníků nebo kolen, která může trvat dny až týdny.

Co dělat, pokud jste se setkala s nemocným s pátou nemocí

Pátá nemoc často probíhá bezpříznakově a mnoho žen neví, jestli nemoc v dětství prodělaly nebo ne. Proto je vhodné v případě setkání s dítětem nemocným pátou nemocí, odebrat u těhotné ženy co nejdříve vzorek krve a zjistit hladiny protilátek. Z výsledků protilátek lékař zjistí, zda žena prodělala onemocnění dříve a je tedy nyní imunní, nebo zda u ní nemoc právě probíhá nebo neprobíhá. Pokud protilátky potvrdí akutní onemocnění, je vhodné plod častěji sledovat ultrazvukem následujících zhruba 8 až 12 týdnů a sledovat případné příznaky onemocnění. Příznakem onemocnění u plodu je především již zmíněný hydrops, tedy hromadění tekutiny v tělních dutinách, ale nemoc se může projevit také zvýšeným množstvím plodové vody, otokem placenty a dalšími příznaky.

Pokud se nemoc u plodu projeví, následuje obvykle odběr vzorku krve plodu z pupečníkové šňůry. Jedná se o invazivní vyšetření, které má svá rizika, na druhou stranu však umožňuje posoudit tíži potíží plodu a je podkladem pro rozhodování o další léčbě. Pokud je anémie lehká a hydrops se nezhoršuje, je možné pouze vyčkat na samovolné zlepšení stavu. Pokud plod trpí těžkou anémií, je možné ho léčit transfuzí krve, která se provádí také přes pupečníkovou šňůru. Jedná se o náročný zákrok, který v Česku provádějí jen některé nemocnice. Neléčená těžká anémie plodu může způsobit jeho úmrtí v děloze.

Zeptejte se na pátou nemoc v těhotenství v diskuzním fóru.

Zdroje:
* http://www.babycenter.com/0_fifth-disease-parvovirus-b19-during-pregnancy_1463060.bc
Mayo Clinic Guide to a Healthy Pregnancy, Mayo Foundation for Medical Education and Research, 2004
http://www.mamaaja.cz/Activeweb/Poradne/Otazka/14/2/27899/pata_detska_nemoc_ve_ii_trimestru.html

Související články

Nově založená témata v diskuzi

kojenecká lahvička se jménem

Nakupování a výbavička

Poslední příspěvek: 27.1.2025 v 15:19

Dovolená

Starší děti

Poslední příspěvek: 9.1.2025 v 18:37

HCG 14 dní po ovulaci

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 5.1.2025 v 13:36

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.