Proč se nedaří otěhotnět? Příčiny a léčba neplodnosti
23.6.2024
Neplodnost je pro mnoho párů velmi citlivé a stresující téma. Když se po roce pravidelného nechráněného pohlavního styku nedaří otěhotnět, vede to pochopitelně k frustraci a obavám. Tento problém postihuje v ČR až 20 % párů v plodném věku. Ačkoli se často mluví o neplodnosti u žen, problém se stejně tak týká i mužů a jejich zdravotního stavu. Pojďme se podívat na to, co neplodnost způsobuje, jaké jsou možnosti diagnostiky a léčby a jak si udržet naději a pozitivní přístup.
Nejčastější příčiny neplodnosti
Neplodnost u žen i mužů může mít řadu důvodů. Některé z nich jsou v podstatě banalitami a dají se snadno řešit, jiné vyžadují složitější zákroky či metody. Negativní vliv na plodnost má kromě jiného nadměrná psychická zátěž, dlouhodobý stres či nezdravý životní styl. U žen hraje významnou roli také věk – schopnost otěhotnět se snižuje už po 30. roce života, dalším zlomem je 35. rok. Ideální období pro otěhotnění je z biologického hlediska mezi 20. a 30. rokem života.
Pro odhalení konkrétních příčin neplodnosti je nutné podstoupit vyšetření u gynekologa. Nejčastěji zahrnuje vyšetření ultrazvukem, odběry krve a případně také vnitřní vyšetření dělohy (hysteroskopie), genetické či imunologické vyšetření. K nejčastějším odhaleným příčinám pak patří neprůchodnost vejcovodů, která brání průchodu spermií k vajíčku – na vině mohou být časté infekce, srůsty či endometrióza. Právě tato těžko diagnostikovatelná nemoc způsobuje mimo jiné neplodnost. K dalším diagnózám se řadí také anovulace, kdy během menstruačního cyklu nedochází k pravidelnému uvolnění vajíčka. Na vině může být například hormonální nerovnováha či stres. U některých žen jde také o genetické příčiny nebo autoimunitní onemocnění.
Jak poznat neplodnost u mužů? Ti obvykle podstupují vyšetření na tzv. spermiogramu. Tento test hodnotí počet, tvar a pohyblivost spermií. Kromě spermiogramu mohou být provedeny hormonální testy, genetické testy a ultrazvuk varlat. Pokud se podaří stanovit příčinu neplodnosti daného páru, přistupuje se následně k výběru řešení. Nejvhodnější je navštívit specializované centrum, které nabízí více dostupných metod. Ohlídejte si vždy dostatek referencí na zařízení i odborníky, kteří vás budou mít v péči.
Jak otěhotnět, když to nejde?
Pokud se vám nedaří otěhotnět delší dobu a podstoupili jste vyšetření, zřejmě za sebou už máte i různé pokusy a praktikování rad, jak zvýšit šanci na přirozené početí. Na mysli máme sledování ovulačního cyklu a hlídání plodných dnů, sledování bazální tělesné teploty apod. Po lékařských vyšetřeních můžete – ale nemusíte – znát konkrétní příčinu neplodnosti. V řadě případů totiž zůstane příčina neznámá. Lékaři vám v obou případech doporučí další postup podle konkrétní situaci. Sami nezapomínejte na zdravý životní styl, což zahrnuje vyváženou stravu, pravidelný pohyb a dostatek odpočinku. Snažte se také vyhnout stresu a dbejte na otevřenou komunikaci s partnerem – cesta k miminku může být i poté, co se otevřete lékařské pomoci, náročná.
Při léčbě neplodnosti lékaři zpravidla začínají méně invazivními metodami. Prvním krokem je užívání medikace, která podporuje tvorbu vajíček a vhodné prostředí pro jejich uhnízdění. Žena pravidelně absolvuje ultrazvuková vyšetření, při kterých lékař sleduje vaječníkové folikuly a výšku děložní sliznice. Poté se uměle vyvolá ovulace a pár se může pokusit o početí přirozenou cestou. Pokud je problém u muže, přistupuje se k intrauterinní inseminaci (IUI), při které se odebrané spermie aplikují přímo do dělohy. Tato metoda může (a nemusí) zahrnovat hormonální stimulaci.
Průběh umělého oplodnění (IVF)
Umělé oplodnění (IVF) je metoda asistované reprodukce, při které se vajíčko oplodní spermií mimo tělo ženy. Nejprve se odebírají vajíčka a spermie (pokud z nějakého důvodu nelze použít buňky ženy či muže, řešením jsou vajíčka nebo spermie od dárců). Pro zvýšení šance na úspěšné oplodnění se odebírá více zralých vajíček, což vyžaduje hormonální stimulaci. Po stanovení termínu odběru se ženě podá hormon hCG pro vyvolání ovulace. Odběr vajíček probíhá v celkové narkóze. Získaná vajíčka se oplodní spermiemi partnera nebo dárce. Všechna kvalitní vajíčka se oplodní a kultivují v laboratoři. Jedno embryo se přenese do dělohy – pak už nezbývá než čekat, zda se uhnízdí a na těhotenském testu se objeví vytoužené dvě čárky.
Je ale naprosto běžné, že se párům nepodaří otěhotnět po prvním, ani po druhém cyklu. Snahy ale nevzdávejte, řada rodičů se vytouženého miminka dočkala až na několikátý pokus. Kdo může podstoupit umělé oplodnění? Každý, komu ho doporučí ošetřující lékař na základě posouzení zdravotního stavu a diagnózy. Existuje zákonné omezení, a to sice pro ženy, kterým nesmí být více než 49 let. S každým cyklem IVF musí souhlasit oba partneři. Pojišťovny IVF částečně hradí ženám od 22 do 39 let (výjimkou jsou ženy s neprůchodností vejcovodů, kterým je IVF hrazeno už od 18 let). Pojišťovny hradí IVF až čtyřikrát. Je ale nutné počítat s tím, že pojišťovny proplácí pouze samotný proces IVF, ne léky, vyšetření apod.
Neztrácejte naději a nebojte se říct o pomoc
V dnešní době existuje řada metod a možností, jak neplodnost řešit. Vyšetření a léčba mohou být náročné, proto je důležité mít podporu blízkých i odborníků. Například klinika GYNEM nabízí i psychologickou podporu během léčby. Pamatujte, že v tom nejste sami a že řada párů, která se potýkala s podobným problémem jako vy, je už rodiči – mnohdy i vícenásobnými. Dnešní medicína naštěstí nabízí řadu možností i pro ty, kteří už pomalu přestávají ve vytoužené miminko doufat.
Související články
Nově založená témata v diskuzi
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53
Nedá nic do pusy
Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42