Ranní nevolnost: Co jíst, když je vám na nic?
8.7.2023
Těhotenství se považuje za nejšťastnější období v životě ženy, zároveň se s ním však pojí i mnoho omezení, nepříjemností a nepohodlí.
Některé budoucí matky v raných fázích svého těhotenství o plodu nemusí ani vědět, jelikož jejich těhotenství neprovází v podstatě žádné negativní „vedlejší účinky“, zatímco jiné si první trimestr pořádně protrpí.
Zvracení k těhotenství patří
- Těhotenské nevolnosti postihují až osmdesát procent žen.
- Přestože bývají označovány jako „ranní“, ve skutečnosti mohou přijít kdykoli.
- Nejčastější bývají v prvním trimestru, ani po jeho konci ale nemusí odeznít.
- Nevolnosti jsou v těhotenství normální, pokud ale trvají delší dobu, je nutné je řešit.
Tato věta vám jistě není neznámá. Obecně se uvádí, že právě přítomnost ranní nevolnosti je téměř tak spolehlivá jako těhotenský test. Samozřejmě tomu tak ale není – nevolnosti v těhotenství sice mohou postihnout až osmdesát procent těhotných žen, jen zlomek z nich však pozvrací celé první měsíce. Zároveň není dobré se upínat na konec prvního trimestru jako na nějaký termín, kterým těhotenské nevolnosti zázračně skončí.
Jak bojovat proti nevolnosti?
Vhodné „pomocníky“, které vám budou v boji proti těhotenským nevolnostem užitečné, najdete v každém obyčejném supermarketu. Prolistujte si například Penny leták na příští týden nebo nakoukněte do katalogu obchodu Albert uvidíte, že najdete mnoho ze zmiňovaných produktů.
Lidé, kteří bojují s nevolnostmi, mají tendenci sklouzávat k bezpečné stravě složené ze sucharů, rohlíků a černého čaje. Tato dieta je ale jednak velmi nudná, tak i velmi chudá na živiny, které jsou v těhotenství tolik potřeba.
Podle některých teorií stojí za vznikem těhotenských nevolností neschopnost efektivně zpracovávat tuk. Proti tomu ale lze snadno bojovat vhodně složeným jídelníčkem, který bude obsahovat potraviny bohaté na živiny a kvalitní tuky.
Mnoho těhotných žen má navíc neodolatelnou chuť na konkrétní druhy ovoce či zeleniny a neexistuje žádný důvod se jim vyhýbat. Ovoce i zelenina obsahují mnoho důležitých vitamínů a minerálů, které oceníte nejen vy, ale i vaše miminko. Jak říkají odborníci na e-shopu Pilulka.cz “Během plánování a v prvních týdnech těhotenství je nutné myslet na kyselinu listovou, vitamín B, D, C, jód, železo a hořčík.” Není tedy na škodu pokud si tyto minerály a vitamíny koupit.
Pravděpodobně jste zvyklá vstát ráno z postele, věnovat se v koupelně ranní hygieně a až poté si v kuchyni připravit v klidu snídani. V horší případě snídani přeskakujete úplně nebo ji necháváte až do práce. To se ale v těhotenství ukazuje jako chyba. Zkuste si připravit večer k posteli do termosky černý čaj a suchý rohlík či suchary. Pomalu si svou „snídani“ snězte a zapíjejte čajem. Až poté vylezte z postele a dejte si vaši normální snídani, jak jste zvyklá.
Klíčem k tomu, abyste ve zdraví přežila „první trimestr“ je dostatečný příjem tekutin založený na čisté vodě. Neměla byste ale zapomínat ani na minerálky s obsahem hořčíku, který těhotným ženám často chybí. Pijte i jezte raději každou hodinku ale po menších dávkách, protože váš žaludek je postupem času stále více utlačován a může snadno dojít k pálení žáhy.
Proč je důležité nevolnost v těhotenství řešit?
Ačkoli jsou těhotenské nevolnosti zcela normální a není třeba se kvůli nim znepokojovat, pokud se často opakují nebo trvají příliš dlouhou dobu, je vhodné se obrátit pro pomoc na lékaře a svůj stav s ním konzultovat. Patrně vám dá tipy na vhodné potraviny případně doplňky stravy, které vám pomohou.
Proč je to důležité? Jednoduše si lze tuto naléhavost demonstrovat na příkladu. Představte si, že jste zdravá netěhotná žena, která dostane střevní chřipku. Několik dní je vám zle, všechno, co sníte, jde okamžitě ven a vy jste po několika dnech naprosto zesláblá, dehydrovaná a o několik kilo lehčí. Zdravé tělo se ale po týdnu vzpamatuje a nedostatky nahradí.
Čím déle však takový stav trvá, tím více přicházíte o cenné látky – makroživiny i mikroživiny včetně vitamínů a minerálů. Lidské tělo zvládne bez problému několik dní hladovět, a pokud dostatečně pijete, nijak vás takový stav neohrožuje na životě. I budoucí maminky mají často pocit, že když nic nesní, nebudou muset nic zvrátit, a proto se vyhýbají všemu, co by mohlo potenciálně zvedat jejich žaludek.
Tím se ale jejich „strava“ stává velmi chudá, a to nejen na objem a energii, ale právě i na tolik potřebné vitamíny a minerály. Jestliže se tedy potýkáte s ranními nevolnostmi delší dobu, nenechávejte nic náhodě a řekněte si o pomoc. V sázce je totiž nejen zdraví vaše, ale i vašeho miminka.
Související články
Nově založená témata v diskuzi
Dovolená
Poslední příspěvek: 9.1.2025 v 18:37
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 5.1.2025 v 13:36
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53