Spánek kojenců: 3 až 6 měsíců
Ve věku 3 až 4 měsíců spí většina kojenců 15 hodin denně, z toho v noci zhruba 10 hodin. Denní spánek je obvykle rozdělen do tří kratších spánků v průběhu celého dne.
V tomto věku se ještě velká část dětí budí během noci na jedno nebo dvě krmení. Postupně však tato noční krmení přestávají být potřeba a v 6 měsících již většina dětí prospí celou noc. Obvyklá délka spánku u 6měsíčního dítěte je zhruba 14 a čtvrt hodiny, z toho 11 hodin připadá na noční spánek.
V období 3 až 6 měsíců se kojenci stávají více společenskými, začínají komunikovat s lidmi okolo sebe a vyjadřují radost z opakujících se činností a rituálů. Je to vhodná doba pro vytvoření dobrých spánkových zvyklostí. Zde je několik rad, jak pomoci dítěti vytvořit si zralejší režim spánku:
- Určete časy ukládání k spánku a dodržujte je. U novorozence se čas ukládání k spánku řídí především známkami ospalosti u dítěte. U starších kojenců je možné na základě zkušeností z prvních měsíců nastavit režim ukládání k spánku, a to večer i během dne. Večerní spánek by neměl být příliš oddalován, protože pokud je únava dítěte příliš velká, reaguje jeho tělo zvýšením aktivity a usnutí se stává obtížnějším. Denní spánek je možné dítěti také naplánovat, ovšem je třeba počítat s tím, že rozložení spánku během dne se bude s přibývajícím věkem dítěte poměrně často měnit. Proto je třeba během dne sledovat u dítěte známky únavy a ukládat ho k spánku ve vhodnou dobu.
- Začněte s uspávacími rituály. Pokud jste snimi ještě nezačali, 3. měsíc je vhodnou dobou pro jejich vytvoření. Rituály mohou zahrnovat koupání, převlékání do pyžamka, poslední večerní kojení, čtení pohádek nebo básniček, zpívání písniček, rozloučení shračkami, polibek na dobrou noc a mnoho dalších věcí podle osobních zvyklostí. Pokud budete rituál provádět každý den ve stejnou dobu a ve stejném pořadí, dítě si na něj zvykne a pomůže mu se před spánkem zklidnit.
- Pomoci může i probouzení dítěte každé ráno ve stejnou dobu. Pokud vaše dítě spí v noci déle než 10 hodin a zároveň má přes den a večer problémy s usnutím, může mu pomoci dřívější probouzení z nočního spánku. Toto opatření zpravidla přinese pravidelnější režim spánku. Navíc, delší spánek dítěte přes den může zamezit přílišné únavě před večerním uložením k spánku.
- Umožněte dítěti usínat samostatně. Pokud si dítě vytvoří asociaci mezi nějakou činností (houpání, krmení) a spánkem, je pravděpodobné, že pak bude tuto činnost vyžadovat při každém usnutí. Vzhledem k tomu, že noční spánek kojenců je z přirozených důvodů přerušovaný, vyžadují pak kojenci často spolupráci rodičů při usnutí několikrát za noc, což je pro rodiče velmi stresující. Ve věku 3 měsíců začínají být děti v přivolávání rodičů zvlášť vytrvalé, a to až do té míry, že rodiče často nevědí, zda dítě není třeba nemocné nebo ho něco nebolí. Samostatnému usínání se děti musí naučit, přičemž platí, že čím později se s učením začne, tím bolestivější je to pro obě strany, dítě i rodiče.
Sledujte vývoj svého dítěte den po dni v naší dětské kalkulačce.
V dětském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření a povinná očkování ještě čekají vaše dítě.
Zeptejte se na spánek dítěte v diskuzním fóru.
Zdroje:
http://babycentre.co.uk/baby/sleep/habitsbyage3to6months/
http://www.webmd.com/parenting/guide/how-much-sleep-do-children-need
Související články
Nově založená témata v diskuzi
Hojení po porodu
Poslední příspěvek: 6.11.2024 v 20:51
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53