Studie: Tempo přibírání v kojeneckém věku má vliv na riziko obezity u dětí

Američtí vědci zjistili, že rychlé přírůstky na váze v prvních 6 měsících života mohou zvyšovat riziko obezity ve věku 3 let.

Kojenec

Studie byla publikována v dubnovém čísle časopisu Pediatrics. Podle vědců přibývá důkazů, že kojenecký věk je kritickým obdobím, ve kterém je možná prevence obezity a jejích následků. Dřívější studie se zaměřovaly především na váhu kojenců, zatímco nová studie použila jako ukazatel také délku kojence, která ve spojení s váhou vystihuje tloušťku dítěte lépe než samotný ukazatel váhy.

Vědci do výzkumu zahrnuli 559 dětí, u kterých změřili délku a váhu při narození, v 6 měsících a ve 3 letech. Hlavními ukazateli byly poměr váhy k délce při narození (upravený podle gestačního věku), poměr váhy k délce v 6 měsících (upravený o poměr váhy k délce při narození) a BMI (Body Mass Index) ve 3 letech. Za obézní byly považovány děti s BMI vyšším než 95. percentil pro dané pohlaví a věk.

Průměrná váha dětí byla při narození 3,55 kg, v 6 měsících 8,15 kg a ve 3 letech 15,67 kg. Průměrná délka a výška byla při narození 49,9 cm, v 6. měsících 66,9 cm a ve 3 letech 97,4 cm. 48 dětí (9 %) ze zkoumané skupiny bylo ve 3 letech obézní. Každé zvýšení upraveného ukazatele poměru váhy k délce v 6 měsících bylo spojeno s vyšším BMI a zvýšenou pravděpodobností obezity ve 3 letech. Pravděpodobnost výskytu obezity u dětí, jejichž poměr váhy k délce při narození a v 6 měsících byl vyšší než 75 percentil pro dané pohlaví a věk, byl 40 %. U dětí, jejichž poměry váhy k délce byly nižší než 25 percentil, to bylo pouze 1 %. Větší vliv na BMI ve třech letech měl přitom upravený poměr váhy k délce v 6 měsících než poměr váhy k délce při narození.

Závěr studie: Rychlý nárůst poměru váhy k délce v prvních 6 měsících života je spojen s výrazně zvýšeným rizikem obezity ve 3 letech. Změny poměru váhy k délce v kojeneckém věku přitom ovlivňují riziko obezity více než poměr váhy k délce při narození.

Podle vědců je důležité vzdělávat rodiče a další osoby, které se starají o kojence, o správné výživě kojenců a také pomoci jim naučit se rozpoznat, kdy je kojenec již sytý.

Můj komentář (ať je to odděleno):
Napište mi prosím do diskuse, jaké jsou podle vás známky sytosti u kojence. Mě napadá např. to, že sytý kojenec:

  • snižuje frekvenci sání,
  • odvrací hlavu od prsu nebo lahve,
  • odstrkuje prs nebo lahev,
  • místo pití si začíná hrát s předměty kolem sebe.

Při krmení z lahve by měli rodiče používat kojenecké mléko vhodné pro daný věk (nepřecházet na pokračovací mléka před začátkem přikrmování) a dodržovat doporučené dávkování podle věku a váhy dítěte. Občasné překročení dávky samozřejmě ničemu neškodí, pravidelné podávání vyšších než doporučovaných dávek mléka by však mělo být konzultováno s lékařem dítěte.

U kojených dětí je doporučováno kojení podle potřeb dítěte a vypité dávky se nesledují. Přepíjet se z prsu je přece jen o dost těžší než z lahve a většina dětí si to dobře rozmyslí.

Zdroje:

http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/abstract/123/4/1177

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/03/090330091557.htm

-ir-

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Nedá nic do pusy

Batolata

Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42

Syndrom xyy

Těhotenství

Poslední příspěvek: 27.5.2024 v 10:46

IVF

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 24.6.2024 v 20:20

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.