8. měsíc těhotenství
8. měsíc těhotenství zahrnuje 33. až 36. týden těhotenství. Na konci 8. měsíce těhotenství měří plod v průměru 47 cm a váží 2,6 kg.
8. měsíc těhotenství - vývoj dítěte
33. týden těhotenství
Ve 33. týdnu těhotenství měří plod zhruba 44 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 1900 g.
Kosti dítěte jsou čím dál tím pevnější. Lebeční kosti nejsou spojené a mohou se tedy během porodu při průchodu porodními cestami posunout a částečně překrýt. K úplnému spojení lebečních kostí dochází až na počátku dospělosti, do té doby se kosti přizpůsobují růstu mozku a dalších tkání.
34. týden těhotenství
Ve 34. týdnu těhotenství měří plod zhruba 45,0 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2150 g.
Dítě nyní rychle přibývá na váze a toto tempo si udrží až do narození. Kůže již není zvrásněná, ale naopak se s přibývajícím podkožním tukem napíná. Po porodu bude dítě podkožní tuk potřebovat, aby mohlo regulovat svou tělesnou teplotu.
Pokračuje vývoj plic a nervové soustavy. Děti narozené mezi 34. a 37. týdnem těhotenství jsou sice považovány za nedonošené, ale po porodu se obvykle dobře adaptují a v delším období je jejich vývoj stejný jako u dětí narozených v termínu.
35. týden těhotenství
Ve 35. týdnu těhotenství měří plod zhruba 46 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2400 g.
Fyzický vývoj dítěte je téměř ukončen. Ledviny a játra jsou již plně funkční. Následující týdny do porodu bude už dítě pouze růst a přibírat.
Dítě hodně rostlo již v předchozích týdnech a prostor dělohy mu pomalu začíná být těsný. I když v tomto období může dojít k určitému zmírnění pohybů (ve smyslu zmenšení rozsahu nebo síly pohybů), jejich četnost během dne by měla zůstat podobná jako v minulých týdnech.
36. týden těhotenství
Ve 36. týdnu těhotenství měří plod zhruba 47 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2600 g.
Dítě nyní především rychle přibírá na váze. Do konce těhotenství se bude jeho váha zvyšovat zhruba o 30 g denně.
Lanugo, jemné chmýří pokrývající pokožku, se začíná ztrácet. Mizet začíná také vernix caseosa, neboli mázek, který chránil kůži před solemi obsaženými v plodové vodě. Lanugo i mázek se uvolňují do plodové vody a dítě je spolu s plodovou vodou polyká. Ze spolykaných částic plodové vody, střevních buněk a žlučových barviv se vytváří první stolice dítěte po porodu nazývaná mekonium, česky smolka.
Dítě je v tomto týdnu již ve většině případů otočeno hlavičkou dolů. Pokud je dítě v jiné poloze, je jen malá pravděpodobnost, že se ještě otočí hlavičkou dolů.
8. měsíc těhotenství - budoucí maminky
Zhruba od 28. týdne těhotenství je možné při sledování pohybů dítěte vypozorovat určitou pravidelnost. Dítě střídá klidnější chvíle se slabými pohyby s chvílemi, kdy o sobě dává hodně vědět. Každé dítě je jiné a neexistuje žádný popis toho, jak by pohyby měly správně vypadat. Důležité je, aby se frekvence a charakter pohybů příliš neměnily – při déletrvajícím zeslabení či naopak zesílení pohybů dítěte je pak lepší vyhledat lékaře a nechat zkontrolovat, zda je vše v pořádku.
Někteří lékaři doporučují po 28. týdnu těhotenství pro větší pocit jistoty jednou nebo dvakrát denně počítat pohyby dítěte v určitém časovém intervalu. Jednou z možností je v klidu (vsedě nebo vleže na boku) sledovat, jak dlouho trvá, než ucítíte 10 pohybů dítěte (kopání, šťouchání nebo pohyby celého těla). Tato doba by neměla překročit 2 hodiny (ve většině případů to trvá mnohem kratší dobu).
Více viz náš článek Pohyby plodu v těhotenství.
Před otěhotněním leží děloha v dutině pánevní. V 35. týdnu těhotenství dosahuje její vrchol až k hrudnímu koši. Zvětšující se děloha utlačuje některé orgány v břišní dutině, zejména močový měchýř a orgány trávicí soustavy. To způsobuje některé problémy typické pro poslední týdny těhotenství, jako jsou časté močení nebo pálení žáhy.
Zhruba v tomto týdnu dochází u žen, které jsou těhotné poprvé, k poklesu dělohy směrem dolů do pánve. Tento jev je jednou ze známek blížícího se porodu, ale nedá se podle něj odhadovat, kdy porod nastane. Další známkou blížícího se porodu jsou častější Braxtonovy-Hicksovy kontrakce (poslíčci) – nepravidelné a nebolestivé kontrakce, které se objevují na konci těhotenství u každé ženy.
Kdy kontaktovat lékaře, když jste v 8. měsíci těhotenství:
- při jakémkoli vaginálním krvácení,
- při výtoku z pochvy, který má nazelenalou barvu nebo zapáchá,
- při horečce vyšší než 39 °C,
- při silné nebo dlouhodobé bolesti hlavy,
- při bolesti hlavy, která neustupuje po podání paracetamolu,
- při silné nebo dlouhodobé bolesti v podbřišku,
- při jakkoli silné bolesti v podbřišku, pokud neustupuje ani po několika hodinách,
- při děložních kontrakcích, pokud je jich více než 6 za hodinu ve dvou a více po sobě následujících hodinách,
- při vodnatém vaginálním výtoku, který trvá delší dobu nebo je nárazově silný,
- při náhlém otoku obličeje, rukou nebo nohou,
- při únavě a slabosti, pokud trvají delší dobu nebo jsou velmi silné,
- při bolesti nohy (nohou) doprovázené zarudnutím a otokem,
- při bolesti při močení nebo problémech spustit moč,
- při častém zvracení, pokud stav neumožňuje jíst a pít,
- při častém zvracení, které je doprovázeno horečkou nebo bolestí v podbřišku,
- při silné zácpě, pokud nedošlo k vyprázdnění stolice ani po třech dnech.
Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.
V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.
V kalkulačce váhy v těhotenství si ověřte, kolik kg byste měla v těhotenství přibrat.
Zeptejte se na 8. měsíc těhotenství v diskuzním fóru.
Související články
Nově založená témata v diskuzi
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53
Nedá nic do pusy
Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42