Pohyby plodu v těhotenství

Na první pohyby plodu v těhotenství se těší každá maminka. Jsou uklidňujícím prvkem a přináší do vztahu rodičů a dítěte silnější pouto.

Pohyby plodu v těhotenství

První pohyby plodu - kdy jsou cítit

První pohyby plodu cítí maminky obvykle okolo 20. týdne těhotenství. Je možné je cítit i výrazně dříve, např. už od 15. týdne těhotenství, pokud je maminka velmi štíhlá nebo mimořádně citlivá. Pohyby obvykle cítí dříve ženy, které už byly předtím těhotné, naopak později obvykle ženy, které jsou těhotné poprvé, nebo ženy obézní.

Maminky obvykle popisují první pohyby jako jemné šimrání v podbřišku. Na počátku mohou být pohyby velmi nepravidelné, jeden den je může maminka cítit a další den vůbec ne. Zhruba od 22. týdne těhotenství by měly být pohyby cítit několikrát denně. Ještě později se pohyby stanou silnější a pravidelnější a zhruba od 25. týdne je budou moci cítit i ostatní, pokud přiloží ruku na břicho.

Zhruba od 28. týdne těhotenství je možné při sledování pohybů dítěte vypozorovat určitou pravidelnost. Dítě střídá klidnější chvíle se slabými pohyby s chvílemi, kdy o sobě dává hodně vědět. Každé dítě je jiné a neexistuje žádný popis toho, jak by pohyby měly správně vypadat.  

Velmi silné nebo naopak slabé pohyby plodu

Někteří lékaři doporučují po 28. týdnu těhotenství pro větší pocit jistoty jednou nebo dvakrát denně počítat pohyby dítěte v určitém časovém intervalu. Jednou z možností je v klidu (vsedě nebo vleže na boku) sledovat, jak dlouho trvá, než ucítíte 10 pohybů dítěte (kopání, šťouchání nebo pohyby celého těla). Tato doba by neměla překročit 2 hodiny (ve většině případů to trvá mnohem kratší dobu).

V posledních týdnech před porodem může intenzita pohybů klesat, protože dítě už nemá v děloze tolik místa. Přesto, pokud ucítíte méně než 10 pohybů během dvou hodin, zajeďte raději do porodnice na mimořádnou kontrolu. Stejně tak, pokud jsou pohyby najednou nezvykle silné, až bolestivé, raději nechte dítě zkontrolovat. Příčinou může být problém s pupečníkem (uzel, přimáčknutí) nebo s placentou.

Škytavka plodu

Zhruba od 25. týdne těhotenství můžete občas cítit minutu až dvě trvající slabé rytmické pohyby dítěte. Jedná se o škytání plodu. Některé děti škytají i několikrát denně, jiné neškytají vůbec. Škytavka se pak často objevuje i u novorozenců a kojenců, nejčastěji po jídle. Stejně jako u dospělých je škytavka u plodu i u kojenců zcela neškodná.

Zeptejte se na pohyby plodu v těhotenství v diskuzním fóru.

Zdroj:
Mayo Clinic Guide to a Healthy Pregnancy, Mayo Foundation for Medical Education and Research, 2004

Související články

Nově založená témata v diskuzi

HCG 14 dní po ovulaci

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09

První IVF

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53

Nedá nic do pusy

Batolata

Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.