Febrilní křeče
Febrilní křeče se u dětí objevují ve věku 6 měsíců až 5 let (nejčastěji ve věku 12 až 18 měsíců, pouze výjimečně u dětí mladších 6 měsíců nebo u dětí mezi 5. a 7. rokem). Febrilní křeče zažijí během dětství asi 3 až 4 % dětí.
Vyskytují se obvykle na počátku horečnatého onemocnění při rychlém růstu teploty. Sklon k febrilním křečím je dědičný. Pokud se febrilní křeče objevily u blízkého příbuzného (rodič, sourozenec), je riziko u dítěte 2 až 3x vyšší než u dětí bez výskytu febrilních křečí v rodině.
Pravděpodobnost opakování febrilních křečí je u dětí, které zažijí první záchvat ve věku do 1 roku, zhruba 50 %. U dětí, které zažijí první záchvat později, je to zhruba 30 %. Febrilní křeče se jen zřídka opakují v jeden den.
Jak febrilní křeče vypadají
Dítě při febrilních křečích obvykle nejprve ztuhne, prohne se do oblouku a poté se začne nekontrolovaně třást. Dítě je v bezvědomí a oči má obrácené v sloup. Křeče obvykle trvají méně než minutu, mohou však trvat i déle než 15 minut.
Jaké jsou následky febrilních křečí
Febrilní křeče jsou téměř vždy neškodné – nezpůsobují poškození mozku, ani nervového systému. Riziko epilepsie je u dětí s febrilními křečemi mírně vyšší než u ostatních dětí, zvýšené riziko však není následkem febrilních křečí, ale je podmíněno geneticky. Riziko vzniku epilepsie se zvyšuje při závažném průběhu a častém opakování febrilních křečí.
Co dělat při febrilních křečích
- dítě uložte na postel nebo na zem, dále od ostrých hran nábytku, hlavu natočte na stranu, aby z úst mohly vytékat sliny, popř. zvratky, dítěti nevkládejte nic do úst,
- při prvních febrilních křečích (nebo i jen podezření na ně) volejte zdravotnickou záchrannou službu 155, lékař musí vyloučit možnost, že křeče jsou způsobeny jiným závažným onemocněním, např. meningitidou, většinou proto následuje krátká hospitalizace, při které je dítě vyšetřeno pediatrem a neurologem,
- při opakování febrilních křečí se řiďte pokyny, které jste dostali po prvním záchvatu,
- vždy volejte tísňovou linku, pokud křeče trvají déle než 15 minut, dítě má v průběhu záchvatu nebo poté problémy s dýcháním, křeče se projevují jen na polovině těla (pravé nebo levé) nebo je dítě po záchvatu ochrnuté na polovinu těla.
Prevence opakování febrilních křečí
- vhodné je snižování teploty již při prvních příznacích horečnatého onemocnění – více viz náš článek Horečka u dětí, pozor však na možný rychlý vzestup teploty po pominutí účinku podávaných léků,
- v některých případech se na doporučení lékaře podávají v prvních dnech horečnatého onemocnění tlumící léky (Diazepam) v malých dávkách jako prevence křečí,
- děti, u kterých se vyskytují febrilní křeče opakovaně, jsou sledovány na neurologii a obvykle se u nich doporučuje odložit očkování živými vakcínami (zejména proti spalničkám). Také ostatní očkování by měla být vždy konzultována s neurologem dítěte.
O podávání léků kojencům a batolatům, jejich dávkování a způsobu použití se vždy poraďte s pediatrem dítěte.
Zeptejte se na febrilní křeče v diskuzním fóru.
Zdroje:
Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009
http://www.cls.cz/dokumenty2/resitele/t219.rtf
http://www.solen.cz/pdfs/ped/2001/04/05.pdf
Související články
Nově založená témata v diskuzi
Hojení po porodu
Poslední příspěvek: 6.11.2024 v 20:51
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53