Jak otěhotnět

Pokud si přejete rychle otěhotnět, není dobrý nápad ponechat věci náhodě. Otěhotnění můžete vyjít velmi naproti, pokud budete sledovat své tělo a nebudete mu klást do cesty zbytečné překážky.

Jak otěhotnět

Jak zvýšit pravděpodobnost otěhotnění

  • mějte sex často - základní doporučení zní mít sex každý den, případně obden, alespoň od 10. dne cyklu do konce menstruačního cyklu, případně do dne po potvrzené ovulaci.
  • mějte sex před ovulací a v den ovulace - pokud nemůžete z jakéhokoli důvodu mít častý sex po delší dobu, je vhodné zaměřit se na dny, kdy je pravděpodobnost otěhotnění největší, tedy na období 5 dní před ovulací, den ovulace a následující den.
  • udržujte normální váhu - silná nadváha i podváha zvyšují riziko nepravidelné ovulace, příp. anovulačních cyklů.
  • užívejte kyselinu listovou - kyselina listová působí jako prevence defektů neurální trubice u dítěte.
  • dodržujte zdravý životní styl - zdravá strava a přiměřená pohybová aktivita jsou nejlepším předpokladem úspěšného otěhotnění i dobrého průběhu těhotenství.
  • choďte na pravidelné preventivní prohlídky - ke zdravému životnímu stylu patří i pravidelné preventivní prohlídky u praktické lékařky.
  • poraďte se s lékařem o svých plánech na otěhotnění - domluvte si prohlídku a konzultaci u praktické lékařky, gynekologa, příp. odborné lékařky, pokud nějakou navštěvujete. Praktický lékař může provést obecné vyšetření a zkontrolovat stav očkování, gynekoložka vám může doporučit výživové doplňky vhodné před otěhotněním. Pokud navštěvujete některou odbornou ambulanci, budete zřejmě potřebovat konzultovat, zda léky, které užíváte, jsou vhodné před otěhotněním a v těhotenství, případně při kojení. 

Jak předpovědět ovulaci

Ovulace je proces, při kterém je zralé vajíčko uvolněno z vaječníku. Vajíčko poté čeká 12 až 24 hodin na oplodnění ve vejcovodu. Spermie mohou přežít ve vejcovodu tři až pět dní a největší pravděpodobnost otěhotnění budete mít, pokud už před ovulací budou spermie čekat na vajíčko ve vejcovodu. Proto pokud se snažíte otěhotnět, je kriticky důležité mít sex v období až pěti dní před ovulací, v den ovulace a následující den. V tomto období byste měli mít sex denně nebo alespoň obden. 

Bohužel není úplně jednoduché předem určit, kdy přesně k ovulaci dojde. Pokud máte pravidelný cyklus, máte situaci jednodušší, protože ovulace obvykle nastává 14 dní před očekávanou menstruací, tzn. při nejčastějším 28denním cyklu, nastává ovulace 14. den cyklu, při pravidelném 30denním cyklu pak 16. den cyklu. 

Pokud máte menstruační cyklus nepravidelný, je situace složitější. Blížící se ovulaci můžete vysledovat ze změn na děložním čípku (čípek je před ovulací měkčí, prodlužuje se a otevírá), případně změn hlenu děložního čípku (hlen je průhledný a vazký, dá se natáhnout mezi prsty). Zřejmě nejspolehlivěji určují ovulaci ovulační testy, které mají tu výhodu, že určí plodné dny již 24 až 26 hodin před ovulací a poskytují tedy čas na oplodňující soulož. Potvrzením proběhlé ovulace je zvýšení bazální teploty po ovulaci a její setrvání na zvýšené hodnotě.

Co nedělat, pokud chcete otěhotnět

  • nekuřte - kouření má negativní efekt na plodnost a zvyšuje riziko vrozených vad plodu. 
  • nepijte alkohol - vysoký příjem alkoholu snižuje plodnost a zároveň zvyšuje riziko vrozených vad plodu.
  • omezte kofein - omezte pití kávy na jeden až dva šálky denně.
  • nepřehánějte to s cvičením - nadměrné cvičení (více než jedna hodina intenzivního cvičení více než pětkrát týdně) může narušit hormonální rovnováhu v těle a zablokovat ovulaci.
  • omezte stresové situace - trvalý výrazný stres může stejně jako nadměrné cvičení způsobit narušení hormonální rovnováhy. 
  • nehubněte pod rozumnou mez - velmi nízká váha, stejně jako velká nadváha mohou být překážkou otěhotnění.

Kdy kontaktovat lékaře, pokud se vám nedaří otěhotnět

Většina párů otěhotní do 1 roku od začátku snažení. Pokud se vám ani při pravidelném nechráněném sexu nedaří otěhotnět, poraďte se o tom se svou lékařkou. Pokud máte více než 35 let, konzultujte problém dříve, např. po půl roce snažení. 

S lékařem se také poraďte, pokud vy nebo partner máte nějaké onemocnění, které by mohlo bránit otěhotnění, např. syndrom polycystických ovarií, endometriozu, případně pokud máte nepravidelný menstruační cyklus. Zvláštní přístup potřebujete také, pokud jste prošli léčbou rakoviny nebo dlouhodobě užíváte jakékoliv léky na chronické onemocnění.  

Související články

Nově založená témata v diskuzi

kojenecká lahvička se jménem

Nakupování a výbavička

Poslední příspěvek: 27.1.2025 v 15:19

Dovolená

Starší děti

Poslední příspěvek: 9.1.2025 v 18:37

HCG 14 dní po ovulaci

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 5.1.2025 v 13:36

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.