Plané neštovice v těhotenství
Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé onemocnění, jehož hlavním příznakem jsou svědivé vyrážky s puchýřky naplněnými tekutinou.
Inkubační doba planých neštovic je obvykle 12 až 14 dní, ale může to být až 25 dní. Onemocnění planými neštovicemi během těhotenství může být nebezpečné pro plod.
Plané neštovice jsou typicky dětské onemocnění a jejich proděláním vzniká celoživotní imunita. Těhotné ženy, které plané neštovice v dětství prodělaly, mají vytvořeny protilátky a jsou tedy proti onemocnění chráněny. Imunitu je možné získat také očkováním. Pauza mezi očkováním (nebo onemocněním) a plánovaným těhotenstvím by měla být alespoň 1 měsíc.
Onemocnění planými neštovicemi v těhotenství
Při onemocnění planými neštovicemi v první polovině těhotenství existuje určité riziko vzniku tzv. kongenitální varicelly, která u plodu způsobuje vývojové vady:
- při onemocnění v 1. trimestru těhotenství je riziko vzniku vývojových vad 0,5 až 1 %,
- při onemocnění ve 13. až 20. týdnu těhotenstí je riziko vzniku vývojových vad plodu asi 2 %,
Kongenitální varicella může u plodu vést ke zjizvení kůže, postižení svalů a kostí, malformaci končetin, mentální retardaci nebo postižení zraku. Onemocnění může také vést ke zpomalení růstu plodu a zvyšuje riziko potratu nebo úmrtí plodu v děloze.
Při onemocnění těhotné ženy v druhé polovině těhotenství vznik vývojových vad nehrozí, dítě navíc získá od matky protilátky. Nebezpečné je však onemocnění matky těsně před porodem, kdy se onemocnění u dítěte může projevit až po porodu jako novorozenecká varicella:
- při onemocnění matky v době 25 až 5 dní před porodem, je průběh novorozenecké varicelly obvykle lehký a není život ohrožující,
- při onemocnění matky v době 5 dní před porodem až 2 dny po porodu, je onemocnění u dítěte vážné a má až 5% úmrtnost (důvodem je skutečnost, že matka nestihne předat dítěti protilátky proti onemocnění).
Kdy kontaktovat lékaře
Těhotené ženy, které plané neštovice neprodělaly nebo nejsou očkovány a byly vystaveny nákaze, by měly kontaktovat lékaře co nejdříve. Pokud je krátce po nakažení podána ženě injekce hyperimunního globulinu (obsahuje protilátky ve velkém množství), zmírní se tím průběh onemocnění a sníží se pravděpodobnost vývojových vad u dítěte. V průběhu onemocnění je možné podat také antivirotika, která snižují riziko komplikací u matky (např. riziko zápalu plic).
Lékaře kontaktujte vždy telefonicky. Domluví s vámi individuální termín prohlídky tak, aby jste nenakazila další těhotné v čekárně.
Zeptejte se na plané neštovice v diskuzním fóru.
Zdroje:
http://www.babycenter.com/0_chicken-pox-during-pregnancy_9329.bc
http://mayoclinic.com/health/chickenpox-and-pregnancy/HO00036/
http://www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/chickenpox.html
http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2005/06/02.pdf
Související články
Nově založená témata v diskuzi
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53
Nedá nic do pusy
Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42