Polohy při kojení

Poloha při kojení by měla být pohodlná pro matku i dítě. Matka může při kojení sedět nebo ležet, popř. i stát, pokud si to přeje.

Polohy při kojení

Pokud matka sedí, měla by mít podepřená záda a nepředklánět se dopředu. Nejpohodlnější bývá kojení v křesle s područkami s dítětem podloženým polštářem. Některé matky nejraději kojí vleže s hlavou podepřenou polštářem. Místo pro kojení by mělo být pokud možno klidné a bez hluku. Matka si může k ruce připravit nápoj, protože při kojení se často objevuje pocit žízně.

Dítě by mělo být k matce otočené celým tělem a matka by jej měla podpírat rukou nebo polštářem. Tělo dítěte by mělo být po celou dobu kojení v těsném kontaktu s tělem matky. Bradavky matky obvykle směřují mírně dolů, dítě je proto otočeno mírně nahoru tak, aby při kojení vidělo obličej matky.

Používání více poloh při kojení umožňuje lépe vyprázdnit prsa např. při bolestivém nalití prsů. Střídání poloh také umožňuje dítěti vypít během kojení více mléka, což motivuje tvorbu mléka pro další kojení. Kromě polohy je důležitá také správná technika přísátí dítěte. O té si můžete přečíst v předchozím článku Přiložení dítěte k prsu a efektivní sání.

Základní poloha vsedě (poloha madony, kolíbka)

Základní ploha vseděZákladní poloha, při které matka sedí s podepřenými zády. Dítě leží na předloktí matky, hlavu má v loketní jamce. Spodní ruka dítěte je pod rukou matky, horní ruka je položená na těle dítěte. Dítě je drženo těsně u těla s břichem, nohami a obličejem směrem k matce. Volnou rukou může matka buď podpírat dítě nebo může dítěti přidržovat a tvarovat prs, ze kterého kojí. Vhodné je, aby ruka, která podpírá dítě, byla podepřena polštářem nebo opěrkou křesla, jinak může být poloha pro matku nepohodlná. Pro větší pohodlí je možné si podložit nohy stoličkou.

Poloha je vhodná pro donošené děti, které se narodily přirozenou cestou. Ženy po císařském řezu mohou při této poloze pociťovat velký tlak na břicho a bolest v místě jizvy. Nedonošené děti a děti s nízkou porodní váhou mohou mít při této poloze problém udržet hlavičku ve správné poloze u prsu.

Poloha tanečníka

Poloha tanečníkaPoloha tanečníka je obrácenou polohou k základní poloze vsedě. Matka při ní také sedí pohodlně opřená o opěradlo křesla nebo o polštáře. Tělo dítěte je podpíráno předloktím matky a hlavička leží v dlani stejné ruky nebo je podpírána oběma rukama. Tělo dítěte by mělo stejně jako v ostatních polohách směřovat bříškem k tělu matky, spodní ruka je pod rukou matky. Ruka, kterou matka podpírá dítě, by měla být podepřena opěrkou křesla nebo polštářem, aby byla poloha pohodlná i pro matku. Ruka podpírající hlavičku by se měla dotýkat jen temene hlavy, aby nedocházelo k matení sacího reflexu.

Poloha je vhodná pro nedonošené děti a děti s nízkou porodní váhou, protože při ní matka podpírá hlavičku dítěte a dítě tedy nemusí samo vynakládat úsilí na udržení hlavičky ve správné poloze. U větších dětí již může být pro matku poloha nepohodlná, protože na ruce neunese těžkou hlavičku dítěte.

Fotbalová poloha

Fotbalová polohaPři fotbalové poloze je dítě přikládáno k prsu z boku. Matka by měla sedět pohodlně opřena o opěradlo křesla nebo o polštáře. Dítě by mělo být podloženo polštářem a matka podpírá rukou tělo dítěte a dlaní přidržuje hlavičku u prsu. Druhou rukou může uchopit a tvarovat prs, ze kterého kojí.

Poloha je vhodná pro nedonošené děti a děti s nízkou porodní váhou, protože je při ní podepřena hlavička dítěte. Vhodná je také pro matky po císařském řezu nebo těžkém porodu, protože při této poloze není zatěžována břišní stěna matky. Matky dvojčat mohou v této poloze kojit obě děti najednou.

Poloha vleže

Poloha vležeNěkteré ženy dávají přednost kojení vleže. Při této poloze by měla mít matka podepřená záda a hlavu polštáři. Dítě leží tělem k matce a matka je podpírá rukou. Pokud je dítě příliš nízko, můžete je podložit malým polštářem nebo složenou dekou.

Poloha je vhodná pro kojení po císařském řezu nebo obtížném porodu, po kterých se ženám špatně sedí. Často se používá také při kojení v noci. V noci ovšem dávejte pozor, abyste při kojení neusnula, protože pak hrozí zalehnutí dítěte a zvyšuje se riziko syndromu náhlého úmrtí kojence.

Zeptejte se na polohy při kojení v diskuzním fóru.

Zdroje:
Infant and young child feeding, World Health Organization, 2009
http://www.babycenter.com/0_positions-and-tips-for-making-breastfeeding-work_8784.bc
M. Gregora, D. Zákostelecká, Jídelníček kojenců a malých dětí, Grada Publishing, a. s., 2009

Související články

Nově založená témata v diskuzi

HCG 14 dní po ovulaci

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09

První IVF

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53

Nedá nic do pusy

Batolata

Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.