Zarděnky

Zarděnky jsou infekční virové onemocnění, které má u dětí obvykle lehký průběh, ale může být velmi nebezpečné pro plod, pokud onemocní těhotná žena.

Zarděnky

Zarděnky se šíří jako kapénková infekce, inkubační doba je dva až tři týdny1. Děti jsou infekční týden před objevením vyrážky typické pro toto onemocnění a týden poté. Nemoc se nejčastěji vyskytuje na konci zimy a v jarních měsících. Onemocnění dnes není příliš časté (např. v roce 2012 bylo u nás hlášeno 8 případů2), protože v Česku, stejně jako ve většině vyspělých zemí světa, jsou děti proti této nemoci povinně očkovány.

Příznaky zarděnek

Hlavním příznakem zarděnek je růžová vystouplá vyrážka, která se nejdříve objevuje na obličeji a krku a poté postupuje dolů na celé tělo. Vyrážka je nepříjemná, protože dítě svědí, ale naštěstí sama zmizí po dvou až třech dnech. Vyrážku mohou doprovázet příznaky podobné nachlazení - zvýšená teplota, rýma, bolest hlavy a kloubů, lehký zánět spojivek nebo nateklé uzliny (především na šíji a za ušima).

Fotografie zarděnek na serveru Wikipedie.

Léčba zarděnek

Zarděnky jsou lehké onemocnění, které nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu. Pokud má dítě vyšší horečku, můžete podat přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu v běžném dávkování.

Kdy kontaktovat lékaře

Lékaře kontaktujte vždy, pokud máte podezření, že vaše dítě onemocnělo zarděnkami. Návštěvu si s lékařem domluvte telefonicky, abyste zmenšili riziko nákazy dalších pacientů.

Zarděnky v těhotenství

Onemocnění zarděnkami v těhotenství může způsobit u dítěte tzv. vrozený zarděnkový syndrom, který může v nejhorším případě vést až k potratu nebo k úmrtí dítěte v děloze. Při nákaze v prvním trimestru je velká pravděpodobnost vzniku vývojových vad postihujících sluch, zrak, srdce a nervovou soustavu. Pravděpodobnost vzniku vrozeného zarděnkového syndromu u dítěte záleží na tom, v jaké fázi těhotenství se těhotná žena zarděnkami nakazila. Pokud k onemocnění dojde v 1. trimestru, pak je pravděpodobnost vzniku vrozeného zarděnkového syndromu až 85 %, při onemocnění mezi 13. a 16. týdnem těhotenství je to zhruba 50 %, poté se pravděpodobnost onemocnění rychle snižuje. Onemocnění po 20. týdnu těhotenství už není považováno za rizikové.3

Očkování proti zarděnkám

Očkování proti zarděnkám je v Česku povinné od roku 1982, nejprve bylo zavedeno jen pro dívky ve věku 12 let, od roku 1986 pak pro všechny děti po 2. roce věku1. V současné době se podává jako součást tzv. MMR vakcíny, která v sobě zahrnuje očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Očkuje se ve dvou dávkách. První dávka se podává po 15. měsíci věku, druhá za 6 až 10 měsíců po podání první dávky. Očkování nazaručuje 100% ochranu před onemocněním, ale velmi výrazně snižuje jeho riziko.

Zeptejte se na zarděnky v diskuzním fóru.

Zdroje:
1 http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/MMR.htm
2 http://www.szu.cz/publikace/data/infekce-v-cr-2007-kumulativne
3 http://www.babycenter.com/0_rubella-german-measles_11386.bc
Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Syndrom xyy

Těhotenství

Poslední příspěvek: 27.5.2024 v 10:46

IVF

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 24.6.2024 v 20:20

TP Prosinec 2024

Těhotenství

Poslední příspěvek: 29.4.2024 v 17:06

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.