Ruka, noha, pusa
Ruka, noha, pusa je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se nejčastěji objevuje u dětí do 5 let, typické jsou podzimní školkové epidemie. Nakazit se však mohou i starší děti a ojediněle i dospělí.
Inkubační doba nemoci je 3 až 6 dní. Nemoc se šíří nejčastěji kapénkovou cestou. Virus se vyskytuje také v tekutině v puchýřcích typických pro toto onemocnění a ve stolici nemocného. Dítě je infekční zhruba jeden týden od začátku onemocnění, v některých případech je však přenašečem nemoci ještě týdny po uzdravení.
Příznaky ruka, noha, pusa
- horečka, únava, bolest v krku - objevují se na začátku onemocnění zhruba dva dny před dalšími příznaky,
- typická vyrážka v podobě pupínků a puchýřků v okolí úst, na dlaních rukou a na ploskách nohou. Vyrážka se může objevit také na kolenou, loktech a na hýždích. Vyrážka obvykle nesvědí,
- afty v ústech - často je jich velké množství a jsou velmi bolestivé.
Léčba ruka, noha, pusa
Onemocnění obvykle probíhá mírně, délka nemoci je 7 až 10 dní.
Na snížení horečky na začátku onemocnění je možné podat:
- léky s paracetamolem - je možné je podávat od narození ve formě čípků, u starších dětí je možné podat lék ve formě suspenze,
- léky s ibuprofenem (v různé formě) - je možné je podávat až od 6. měsíce věku dítěte, nesmí se podávat dětem, které jsou dehydrované nebo zvrací,
- dítěti nikdy nepodávejte aspirin, ten může vyvolat smrtelně nebezpečné onemocnění, tzv. Reyův syndrom.
Afty v ústech jsou nejnepříjemnějším projevem onemocnění ruka, noha, pusa, protože jsou bolestivé a omezují příjem potravy a tekutin. Strava v době nemoci by měla být měkká nebo kašovitá, nepříliš slaná nebo horká. Nevhodná jsou silně kořeněná, kyselá nebo naopak hodně sladká jídla, která způsobují podráždění v dutině ústní. Rodiče by měli dohlédnout na to, aby dítě přijímalo dostatek tekutin. Nevhodné jsou kyselé, horké nebo přeslazené nápoje. Lékař vám může doporučit roztoky či gely k potírání aftů, které mírní bolest a urychlují hojení.
O podávání léků kojencům a batolatům, jejich dávkování a způsobu použití se vždy poraďte s pediatrem dítěte.
Kdy kontaktovat lékaře
Při běžném průběhu nemoci obvykle postačí, když svému lékaři jen zavoláte. Návštěva lékaře je nutná jen pokud onemocní dítě mladší 6 měsíců, nemoc má závažnější průběh než je obvyklé nebo pokud máte pochybnosti o určení nemoci.
Je možné onemocnět s ruka, noha, pusa opakovaně?
Onemocnění ruka, noha, pusa může způsobovat několik různých virů a proděláním nemoci vzniká imunita jen proti jednomu z nich. Pokud se tedy dítě později setká s jiným virem vyvolávajícím toto onemocnění, může onemocnět znovu.
Zeptejte se na ruka, noha, pusa v diskuzním fóru.
Zdroje:
http://www.babycenter.com/0_hand-foot-and-mouth-disease_1614.bc
http://www.cdc.gov/features/handfootmouthdisease/
http://www.mudrkropacova.cz/syndrom-ruka-noha-usta/
Foto: Maminkám.cz
Související články
Nově založená témata v diskuzi
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53
Nedá nic do pusy
Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42