Impetigo

Impetigo je nakažlivé bakteriální kožní onemocnění vyvolané nejčastěji stafylokokovou, méně často streptokokovou infekcí. Postihuje zejména předškolní a školní děti, častěji v létě než v jiných ročních obdobích.

Impetigo

Impetigo se obvykle objevuje na místech, kde byla pokožka nějakým způsobem narušena, např. po oděrkách, štípancích nebo popáleninách. Vstupním místem pro infekci může být také pokožka s ekzémem.

Jak impetigo vypadá

Nejčastěji je postižena pokožka v obličeji, zejména v okolí nosu a úst, ale impetigo se může objevit kdekoli na těle, např. na břiše, v plenkové oblasti či na končetinách. Vzhled postižené pokožky závisí na původci onemocnění. Nejčastěji jde o shluk puchýřků, které se při zasychání pokrývají žlutou krustou. Puchýřky obvykle nejsou větší než 2 cm. Méně často má impetigo podobu větších zanícených ploch. Postižené oblasti mají zarudlý okraj. Ke kožním projevům se může přidat zvětšení lymfatických uzlin. Celkové příznaky, např. horečka nebo únava, nejsou obvyklé.

Léčba impetiga

Impetigo se vždy léčí antibiotiky, buď lokálně, ve formě masti na postižená místa, nebo celkově, ve formě tabletek nebo sirupu. Vždy je nutné dodržet předepsanou délku léčby, aby nedošlo k návratu onemocnění. Ke zlepšení stavu obvykle dochází během několika dní léčby a dítě pak již není infekční. Postižená místa mohou být ještě několik týdnů načervenalá, poté se zcela zahojí bez vzniku jizev.

Nemocné dítě by mělo zůstat v domácím prostředí po celou dobu antibiotické léčby, aby nenakazilo své spolužáky. I doma je nutné kvůli zamezení šíření infekce dodržovat určitá pravidla:

  • dítěti každý den jemně omyjte pokožku antibakteriálním mýdlem a teplou vodou,
  • pro otírání postižených míst používejte zvláštní ručník, příp. papírové utěrky,
  • každý den měňte ložní povlečení a ručník nemocného dítěte,
  • použité prádlo perte na vysokou teplotu a vyžehlete,
  • při aplikaci lokálních antibiotik používejte ochranné rukavice,
  • dítěti ostříhejte nehty, aby se nepoškrábalo a nepřenášelo si tak infekci na jiná místa na těle,
  • všichni členové rodiny by si měli často mýt ruce mýdlem a teplou vodou.

Kdy kontaktovat lékaře

Lékaře kontaktujte vždy, pokud máte podezření, že dítě onemocnělo impetigem, protože onemocnění vyžaduje antibiotickou léčbu. Léčbu je vhodné zahájit co nejdříve, aby se stav nezhoršoval a nedošlo ke komplikacím, zejména zánětu ledvin. Lékaře navštivte i opakovaně, pokud se stav po třech dnech léčby nelepší nebo se přidají celkové příznaky, jako je horečka nebo zimnice.

Zeptejte se na impetigo v diskuzním fóru.

http://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2008/02/03.pdf
http://www.babycenter.com/0_impetigo_10887.bc
Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009

Související články

Nově založená témata v diskuzi

HCG 14 dní po ovulaci

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09

První IVF

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53

Nedá nic do pusy

Batolata

Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.