1. a 2. týden těhotenství

Lékaři počítají týdny těhotenství od prvního dne poslední menstruace před otěhotněním. V prvních dvou týdnech těhotenství tedy žena těhotná není, protože k oplodnění vajíčka dochází až zhruba 14 až 21 dní od začátku menstruace.

1. a 2. týden těhotenství

1. a 2. týden těhotenství: cesta k početí

První den menstruace je také prvním dnem menstruačního cyklu. Při menstruačním krvácení dojde během několika dní k odloučení převážné části vnitřní sliznice dělohy (endometria). Poté se začíná endometrium znovu obnovovat, aby se v něm mohlo uhnízdit oplodněné vajíčko. Souběžně s růstem endometria se ve vaječníku vyvíjí několik folikulů. Každý folikul se skládá z jedné vaječné buňky a obalu, který vaječnou buňku vyživuje a chrání. Z několika folikulů, které začaly růst, obvykle pouze jeden pokračuje ve svém zrání, zatímco ostatní zanikají. Zhruba 14 dní po začátku menstruačního cyklu dochází k ovulaci – folikul a k němu přiléhající stěna vaječníku praskají a uvolňuje se vaječná buňka, které se přes břišní dutinu dostane do vejcovodu. Obal folikulu zůstává ve vaječníku, kde dále roste a vytváří tzv. žluté tělísko, které vylučuje estrogeny a progesteron, který na počátku těhotenství udržuje vysokou děložní sliznici.

Vajíčko ve vejcovodu čeká zhruba 12 až 24 hodin na příchod spermií. V ejakulátu je v průměru 250 milionů spermií, z toho pouze zhruba 400 se dostane až k vajíčku ve vejcovodu, přičemž cesta z pochvy do vejcovodu trvá spermiím až 10 hodin. Obvykle pouze jedna spermie uspěje a pronikne po zhruba 20 minutách snahy do vajíčka. Tím dojde ke vzniku oplodněného vajíčka, tzv. zygoty. V příštích 10 až 30 hodinách dochází ke splynutí genetických informací vajíčka a spermie. Pohlaví dítěte je určeno již v této chvíli – pokud spermie nese chromozom Y, narodí se chlapec, pokud chromozom X, narodí se dívka.

1. a 2. týden těhotenství: budoucí maminky

Čas na oplodnění vajíčka v rámci jednoho menstruačního cyklu je velmi krátký. Pravděpodobnost otěhotnění se výrazně zvyšuje při správném načasování pohlavního styku. Odborníci obvykle doporučují pohlavní styk alespoň ve třech po sobě jdoucích dnech před ovulací a ve dvou dnech po ovulaci. K správné předpovědi ovulace může velmi přispět měření bazální teploty (viz náš článek Bazální teplota před otěhotněním a v těhotenství).

I když žena v tomto období ještě není těhotná, měla by se chovat tak, jako by už těhotná byla, protože odpovědné chování zvyšuje šance na početí dítěte. Ženy by se především měly vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.

Pokud ještě neužíváte kyselinu listovou, začněte s jejím užíváním co nejdříve (viz náš článek Kyselina listová před otěhotněním a v těhotenství).

Zeptejte se na 1. a 2. týden těhotenství v diskuzním fóru.

Související články

Nově založená témata v diskuzi

Dovolená

Starší děti

Poslední příspěvek: 9.1.2025 v 18:37

HCG 14 dní po ovulaci

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 5.1.2025 v 13:36

První IVF

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.