3. měsíc těhotenství
3. měsíc těhotenství zahrnuje 10. až 13. týden těhotenství. Na konci 3. měsíce těhotenství měří plod 7,4 cm a váží 23 gramů.
3. měsíc těhotenství - vývoj dítěte
10. týden těhotenství
V 10. týdnu těhotenství měří plod zhruba 3,1 cm a je tedy velký např. jako jahoda. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha plodu je nyní zhruba 4 gramy.
Většina životně důležitých orgánů plodu (např. mozek, plíce, ledviny nebo játra) již plní svou funkci, i když budou ještě růst a vyvíjet se po celý zbytek těhotenství. Hlavička tvoří polovinu celkové délky plodu. Čelo je nyní výrazně vystouplé, uvnitř hlavičky se rychle vyvíjí mozek. Dítěti začínají růst nehty na rukou i na nohou a jemné vlásky.
Mezi prsty již není blána. Dítě polyká plodovou vodu a kope nohama. Končetiny jsou volně pohyblivé – ruce a nohy se mohou před tělem navzájem dotknout. Přes průhlednou kůži na zádech je možné vidět páteř. Míšní nervy začínají vystupovat z míchy.
Při ultrazvukovém vyšetření je možné nejen vidět, ale i slyšet tlukot srdce dítěte.
11. týden těhotenství
V 11. týdnu těhotenství měří plod zhruba 4,0 cm a je tedy velký např. jako švestka. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Plod nyní váží zhruba 7 gramů.
Hlavička tvoří téměř polovinu celkové délky plodu. Kostní tkáň u některých kostí začíná sílit, kůže je však stále hodně průhledná. Vnější genitálie mají téměř konečnou podobu, i když bude trvat ještě zhruba měsíc až dva než bude moci být pohlaví dítěte s jistotou určeno při ultrazvukovém vyšetření.
Dítě je v děloze velmi aktivní – protahuje si nohy a ruce, kope nohama, přetáčí se na všechny strany. Dítě dokáže sevřít ruku v pěst nebo si cucat palec, ruce a nohy se mohou navzájem dotknout. Dítě je však stále velmi malé a má kolem sebe dostatek plodové vody, takže jeho pohyby ještě necítíte – tento okamžik přijde až zhruba za měsíc až dva.
12. týden těhotenství
Ve 12. týdnu těhotenství měří plod zhruba 5,5 cm a je tedy velký např. jako limeta. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Plod nyní váží zhruba 15 gramů.
Obličej plodu se čím dál tím více podobá obličeji dítěte. Oči se přibližují k sobě a také ušní lalůčky se posunují blíže ke správnému místu. U dítěte se rozvíjejí složitější reflexy, např. sevření rukou v pěst nebo sání. Nervový systém dítěte se překotně vyvíjí. Na mechanický podnět z vnějšku reaguje dítě svým pohybem.
Střeva dítěte rostla do této chvíle tak rychle, že přesahovala do pupeční šňůry, ale nyní se začínají posunovat zpět do břišní dutiny. Dítě polyká plodovou vodu a ledviny již vylučují moč do močového měchýře.
13. týden těhotenství
13. týdnem končí 1. trimestr těhotenství. V tomto týdnu měří plod zhruba 7,5 cm. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Plod nyní váží zhruba 25 gramů.
V uplynulých týdnech tvořila hlavička plodu více než polovinu jeho celkové délky, nyní je to už pouze třetina. Ledviny a močové cesty jsou již plně funkční. Dítě polyká plodovou vodu a vylučuje ji z těla močí. Kůže je stále průhledná. Na těle začíná růst jemné chmýří, zvané lanugo. Na bříšcích prstů má dítě své jedinečné otisky.
3. měsíc těhotenství - budoucí maminky
Na začátku 3. měsíce těhotenství ještě obvykle těhotenství není na ženě navenek patrné, přesto vám již může být vaše oblečení poněkud těsné. Děloha má v tomto týdnu více než dvojnásobnou velikost ve srovnání s dobou před otěhotněním a zvětšují se také prsa. Zvyšující se hladina těhotenských hormonů v těle způsobuje změny v prsních tkáních, které po porodu umožní kojení.
Většina maminek v tomto týdnu již pociťuje některé potíže, které s sebou těhotenství obvykle přináší, jako je např. bolest prsou, nevolnost, zvracení, častější močení či změny nálad. Pocit nevolnosti po jídle či při jídle je nejsilnější právě v 1. trimestru, ve 2. trimestru by tyto obtíže měly pomalu ustupovat. Ve 3. trimestru se kvůli rostoucímu plodu potíže bohužel často znovu objevují, i když obvykle v jiné podobě (např. jako pálení žáhy).
Poměrně časté je v tomto období špinění či drobné krvácení. Zpravidla se nejedná o závažný příznak, přesto se v takovém případě vždy poraďte s lékařem. Více viz náš článek Krvácení a špinění v těhotenství.
I když plod v děloze rychle roste, není to obvykle na vzhledu budoucí maminky v 11. týdnu těhotenství příliš znát. Přírůstek váhy v 1. trimestru obvykle nepřekračuje 1 až 2 kg. Více viz náš článek Přibírání v těhotenství. Nízké přírůstky na váze v 1. trimestru bývají často způsobeny nevolnostmi a zvracením na počátku těhotenství. Na konci 3. měsíce těhotenství by tyto potíže měly pomalu začít ustupovat.
Prsa jsou na konci 3. měsíce těhotenství již výrazně větší než na počátku těhotenství, bradavky a dvorce bradavek se zvětšují a tmavnou. U některých žen se objevují nepravidelné pigmentové skvrny v obličeji a na krku nebo tzv. linea negra, pigmentová čára od pupku směrem dolů k ochlupení. Tyto pigmentové skvrny obyčejně zmizí, popř. zblednou, krátce po porodu. V prsech se již v tomto týdnu může začít tvořit tzv. kolostrum, výživná nažloutlá tekutina, kterou novorozenci pijí do doby, než se v prsech začne tvořit mateřské mléko.
S koncem 1. trimestru těhotenství se výrazně snižuje riziko potratu. Příští týden vstupujete do 2. trimestru, který bývá obvykle nejpříjemnější částí těhotenství. U většiny žen dochází v tomto období k ústupu těhotenských nevolností. U části žen se také zvyšuje libido.
První trimestr je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství. Vzhledem k rychlému růstu a vývoji je dítě v tomto období nejvíce ohroženo případnými negativními vnějšími vlivy (léky, zářením, vysokými teplotami apod.). Ženy by se měly v těhotenství vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.
Kdy kontaktovat lékaře, když jste ve 3. měsíci těhotenství:
- při silném krvácení,
- při jakémkoli krvácení, které trvá déle než 24 hodin,
- při jakkoli silném krvácení, pokud je doprovázeno silnou bolestí v podbřišku, horečkou nebo zimnicí,
- při horečce vyšší než 39 °C,
- při silné nebo dlouhodobé bolesti hlavy,
- při bolesti hlavy, která neustupuje po podání paracetamolu,
- při silné nebo dlouhodobé bolesti v podbřišku,
- při jakkoli silné bolesti v podbřišku, pokud neustupuje ani po několika hodinách,
- při bolesti při močení nebo problémech spustit moč,
- při častém zvracení, pokud stav neumožňuje jíst a pít,
- při častém zvracení, které je doprovázeno horečkou nebo bolestí v podbřišku,
- při silné zácpě, pokud nedošlo k vyprázdnění stolice ani po třech dnech.
Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.
V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.
V kalkulačce váhy v těhotenství si ověřte, kolik kg byste měla v těhotenství přibrat.
Zeptejte se na 3. měsíc těhotenství v diskuzním fóru.
Související články
Nově založená témata v diskuzi
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53
Nedá nic do pusy
Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42