Kyretáž (revize dělohy)

Kyretáž je gynekologická operace, při které lékař odstraní obsah dutiny děložní. Operace se někdy označuje také jako revize dělohy, výškrab nebo se popisuje zkratkou RCUI.

Kyretáž (revize dělohy)

Postup kyretáže

Kyretáž je velmi bolestivý zákrok a proto se provádí v celkové anestezii. Do nemocnice je třeba přijít nalačno (obvykle ráno), popř. je žena potřebnou dobu před zákrokem hospitalizována v nemocnici.

Po uspání pacientky lékař nejprve dezinfikuje pochvu a děložní hrdlo. Pokud je to potřeba, rozšíří děložní hrdlo, a potom vsune do děložního hrdla trubičku, kterou budou procházet nástroje při kyretáži. Poté lékař odsaje obsah dělohy nebo ho vyškrábne ostrým nástrojem, kyretou. Celý zákrok trvá 15 až 20 minut, z toho odstranění děložního obsahu zhruba 5 až 10 minut. Několik hodin po zákroku může žena obvykle z nemocnice odejít, vhodný je odvoz autem.

Rizika kyretáže1,2

Kyretáž je malou a často prováděnou gynekologickou operací, u které se komplikace objevují zřídka. Nedají se však jako u žádného lékařského zákroku nikdy zcela vyloučit. Komplikace mohou být následující:

  • všeobecná rizika lékařského výkonu - trombózy (tvorba krevních sraženin uvnitř cév), embolie (uzávěr cév např. z uvolněných krevních sraženin), poranění sousedních orgánů, nervů a cév,
  • infekce dutiny děložní, krvácení a bolest,
  • poranění děložního hrdla nebo dělohy, která mohou mít vliv na plodnost a úspěšnost budoucích těhotenství. Velmi zřídka může dojít k nechtěnému propíchnutí stěny děložní některým z tenkých nástrojů. Tato komplikace není většinou nebezpečná a nevyžaduje žádná další ošetření. Jen ve velmi vzácných případech (např. při krvácení do dutiny břišní) je potřeba otevřít dutinu břišní, ošetřit poranění, někdy dokonce vyoperovat dělohu.

Alternativou ke kyretáži je čekání na spontánní potrat, při kterém může dojít k samovolnému vyčištění dělohy. Srovnání těchto dvou přístupů najdete v našem článku Jak potrat probíhá a jaký je postup lékaře při potratu.

Chování po kyretáži

Po kyretáži se chovejte jako v šestinedělí. Vyhněte se zvýšené tělesné námaze, hodně odpočívejte. Kvůli zvýšenému riziku infekce nepoužívejte tampóny, nekoupejte se (pouze se sprchujte), vynechte pohlavní styk.

Kdy navštívit lékaře

Krvácení po kyretáži by mělo být mírné a ustat za několik dní. Pokud krvácíte velmi silně nebo dlouho (déle než 14 dní), máte bolesti nebo horečku, navštivte neprodleně lékaře. Uvedené příznaky mohou být způsobeny infekcí, kterou je třeba včas léčit.

Zeptejte se na kyretáž v diskuzním fóru.

Zdroje:
http://www.babycenter.com/0_miscarriage-signs-causes-and-treatment_252.bc
1http://www.nemocnice-stod.cz/soubory/gynekologie/kyretaz.pdf
2http://apps.who.int/rhl/pregnancy_childbirth/antenatal_care/

Související články

Nově založená témata v diskuzi

HCG 14 dní po ovulaci

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09

První IVF

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53

Nedá nic do pusy

Batolata

Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.