Molární těhotenství

Při molárním těhotenství se z buněk na povrchu plodového vejce vytvoří puchýřkovité útvary, které jsou mezi sebou propojené, takže výsledný útvar (mola) připomíná hrozen.

Molární těhotenství

Mola se rychle zvětšuje a může vyplnit celou děložní dutinu. Embryo buď vůbec nevznikne nebo je vstřebáno krátce po vytvoření. U částečné moly se může plod nějakou dobu dále vyvíjet, ovšem těhotenství není možné donosit.

V Česku připadá jedno molární těhotenství na 2000 porodů1.

Příčina molárního těhotenství

V normálním těhotenství má oplodněné vajíčko 23 chromozomů od matky a 23 chromozomů od otce. Při molárním těhotenství nemá oplodněné vajíčko žádné chromozomy od matky (vajíčko je bez genetické informace) a sada chromozomů od otce je zdvojená. Při částečné mole má vajíčko 23 chromozomů od matky a 46 chromozomů od otce.

Jak poznám molární těhotenství

Z pohledu těhotné ženy vypadá molární těhotenství na začátku stejně jako normální těhotenství. Těhotenský test je pozitivní a objevují se příznaky těhotenství, především nevolnost a bolest prsů. Velice brzy, již od 6. týdne těhotenství, se však objevuje vaginální krvácení (špinění), nevolnosti se obvykle výrazně zhorší a těhotná pociťuje bolesti v podbřišku. Děloha se zvětšuje rychleji než by odpovídalo normálnímu průběhu těhotenství.

Lékař na ultrazvuku zjistí hroznovité útvary v děloze. Hladina hormonu HCG v krvi je mnohem vyšší než by odpovídalo normálnímu těhotenství.

Léčba molárního těhotenství

Pokud lékař diagnostikuje molární těhotenství, je nutné provést kyretáž, při které se odstraní obsah děložní dutiny. Ženy, u kterých bylo zjištěno molární těhotenství, jsou po zákroku dlouhodobě sledovány, protože na základě moly může vzniknout v těle zhoubný nádor, choriokarcinom. Jsou prováděna kontrolní ultrazvuková vyšetření, příp. rentgeny okolních orgánů. Jednou týdně je u nich zjišťována hladina hormonu HCG v krvi, nulové hodnoty by měl dosáhnout zhruba za měsíc po kyretáži. Poté jsou kontroly prováděny v měsíčních až dvouměsíčních intervalech po dobu 1 roku.

Choriokarcinom

Buňky molárního těhotenství se mohou v těle změnit na zhoubný nádor, choriokarcinom. Ten je charakteristický rychlou tvorbou metastáz, zejména v plicích. Bez léčby je choriokarcinom smrtelný. Pokud je žena po molárním těhotenství sledována, je choriokarcinom odhalen včas a léčba (chemoterapie) je ve většině případů (až 95 %2) úspěšná.

Další těhotenství po molárním těhotenství

Další těhotenství se doporučuje až s odstupem alespoň 1 roku od doby, kdy byla naměřena nulová hodnota HCG po předchozím těhotenství. Dřívější otěhotnění jednak znemožňuje lékařům kontrolovat stav po předchozím těhotenství, jednak zvyšuje pravděpodobnost vzniku choriokarcinomu.

Výskyt jednoho molárního těhotenství zvyšuje pravděpodobnost dalšího takového těhotenství jen mírně, mnohem pravděpodobnější je, že průběh dalšího těhotenství bude normální.

Zeptejte se na molární těhotenství v diskuzním fóru.

Zdroje:
1http://www.porodnice.cz/tehotenstvi-a-z/mola-hydatidosa
https://en.wikipedia.org/wiki/Molar_pregnancy
2https://en.wikipedia.org/wiki/Choriocarcinoma

Související články

Nově založená témata v diskuzi

HCG 14 dní po ovulaci

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09

První IVF

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53

Nedá nic do pusy

Batolata

Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.