Těhotenský test

Domácí těhotenský test je pohodlnou a spolehlivou pomůckou pro zjištění těhotenství. Přečtěte si o tom, jak a kdy těhotenský test používat.

Těhotenský test

Jak těhotenský test funguje 

Domácí těhotenské testy zjišťují přítomnost těhotenského hormonu choriogonadotropinu (HCG) v moči. Tento hormon se začíná v těle tvořit ve chvíli, kdy embryo zahnízdí v děložní sliznici. K zahnízdění dochází zhruba týden po oplodnění a hladina HCG v těle se od té chvíle kontinuálně zvyšuje. Běžné testy dostupné v lékárnách dokáží s poměrně velkou spolehlivostí rozpoznat těhotenství již v den, kdy je očekáván začátek další menstruace, tj. zhruba 14 dní po ovulaci a oplodnění vajíčka. Nejvyšší hladina HCG je v první ranní moči, proto se obvykle doporučuje provádět test ráno. Před provedením testu si vždy přečtěte přiložený návod k použití a postupujte podle něj.

Kde je možné test koupit, jaké jsou druhy testů a kolik stojí

Testy je možné zakoupit v lékárnách, včetně těch internetových, a také ve větších drogériích a hypermarketech. Ceny testů jsou různé, od 15 Kč za kus až do 100 Kč, obvykle se prodávají balení po dvou kusech. Testy by měly být spolehlivé a funkční všechny, nezávisle na ceně. Testy se liší způsobem testování (namočení do nádobky s močí, podržení v proudu moči nebo kápnutí kapky moči do testovacího okénka pipetou) a citlivostí. Teoreticky platí, že čím nižší je hladina HCG, kterou je test schopen rozpoznat, tím vyšší je citlivost testu a tím dříve je možné testem prokázat těhotenství. Ovšem tato úvaha je opravdu pouze teoretická, protože rozdíly mezi testy jsou malé (testy mají obvykle citlivost 10, 25 nebo 50 mlU/ml, což dělá rozdíl v rozmezí 2 až 3 dnů) a tvorba hormonu nemusí u všech žen odpovídat tabulkám.

Kdy si udělat těhotenský test

Odpověď na otázku kdy testovat závisí na vašich preferencích. Pokud chcete spolehlivý výsledek testu, je lepší počkat alespoň pár dní po datu očekávané menstruace, protože tak snížíte pravděpodobnost falešně negativního testu. Pokud chcete vědět o těhotenství co nejdříve, můžete si test udělat již několik dní před očekávaným datem menstruace, a je možné, že test bude již v této době ukazovat pozitivní výsledek. Argumentem proti příliš časnému testování je poměrně vysoká pravděpodobnost zklamání v situaci, kdy i přes pozitivní těhotenský test přijde menstruace (v běžném termínu či opožděná o pár dní) a následný těhotenský test je již negativní. Důvodem je nejčastěji raný samovolný potrat, který může mít mnoho příčin, z nichž většina je náhodná a ničím neovlivnitelná. Vzhledem k tomu, že raný samovolný potrat ženu obvykle neohrožuje na zdraví, ani nesnižuje pravděpodobnost úspěchu následujícího těhotenství, a také s ohledem na vliv potratu na psychiku ženy, je zřejmě vhodnější o těchto těhotenstvích vůbec nevědět.

Co znamená negativní těhotenský test

Negativní těhotenský test nejčastěji znamená, že těhotná nejste. Může ale také znamenat, že těhotenství vzniklo, ale testujete příliš brzy a hladina HCG ještě není pro test dostatečně vysoká. Pokud je test negativní, ale menstruace se neobjevuje, zopakujte test po několika dnech znovu.

Co když se na testu objeví jen slabá čárka

Pokud se na testu objeví jen slabá čárka, jste s velkou pravděpodobností těhotná, ale je ještě brzy na přesný výsledek testu. Při opakování testu po několika dnech by již výsledek měl být jasnější.

Co znamená pozitivní těhotenský test

Pozitivní těhotenský test nejčastěji znamená, že jste těhotná. Falešně pozitivní těhotenský test můžete mít v případě prodělaného potratu nebo zamlklého těhotenství, po kyretáži nebo po interupci, kdy se v těle ještě několik dní až týdnů nachází zbytkové hodnoty HCG, i když se těhotenství již dál nevyvíjí. Důvodem falešně pozitivního těhotenského testu může být také užívání léků, které obsahují HCG, nebo výjimečně i některá nádorová onemocnění (viz např. článek o molárním těhotenství).

Co dělat v případě pozitivního těhotenského testu

Rozhodně není třeba se k lékaři vypravit okamžitě, protože těhotenství není nemoc. Pokud máte pozitivní těhotenský test, kontaktujte svého lékaře nejlépe telefonicky a domluvte si s ním první preventivní prohlídku v těhotenství. Lékař vás obvykle objedná na první prohlídku na 7. nebo 8. týden těhotenství (počítáno od prvního dne poslední menstruace), protože až v této době bývá u embrya spolehlivě vidět srdeční akce, která je v podstatě jediným ukazatelem prosperity těhotenství.
Dřívější (nejlépe okamžitá) návštěva lékaře je nutná pouze tehdy, pokud se u ženy objeví nějaké komplikace těhotenství, a to zejména krvácení, špinění nebo silné bolesti břicha.

Zeptejte se na těhotenský test v diskuzním fóru

Související články

Nově založená témata v diskuzi

HCG 14 dní po ovulaci

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09

První IVF

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53

Nedá nic do pusy

Batolata

Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.