Laryngitida u dětí

Laryngitida je zánětlivé onemocnění hrtanu, kterým nejčastěji trpí děti od kojeneckého věku do 5 let. U nejmenších dětí jde o závažné onemocnění, které je může ohrozit na životě.

Laryngitida u dětí

Při laryngitidě dochází k otoku hrtanu, včetně hlasivek a hrtanové záklopky. U nejmenších dětí je hrtan velmi úzký a vlivem otoku může dojít až k jeho zneprůchodnění. Děti nejčastěji onemocní v zimních měsících. Virus se šíří vzduchem a dotykem jako kapénková infekce, inkubační doba je 3 až 5 dní. Doba léčby je 5 až 7 dní.

Příznaky laryngitidy u dětí

  • nemoc obvykle začíná jako běžné nachlazení s rýmou a teplotou,
  • později se teplota zvyšuje a přidává se kašel,
  • kašel se postupně zhoršuje, připomíná štěkání,
  • dítě chraptí, může mít potíže s dýcháním, zvláště v noci,
  • dýchání mohou doprovázet pískavé zvuky.

Kdy kontaktovat lékaře

Lékaře kontaktujte vždy, pokud máte podezření na laryngitidu, zvláště, pokud se nemoc u dítěte objeví poprvé a vy s ní ještě nemáte zkušenosti.

Při následujících příznacích volejte rychlou lékařskou pomoc:

  • dítě má potíže s dýcháním, lapá po dechu, nemůže mluvit,
  • dýchání doprovází pískavé zvuky,
  • dítě nemůže polykat,
  • dítě je nepřirozeně ospalé jako následek problémů s dýcháním,
  • při kašli modrají rty a pokožka v okolí úst dítěte.

Léčba laryngitidy u dětí

První pomocí při obtížích s dýcháním je zavést dítě ven nebo alespoň k oknu. Studený vlhký vzduch by měl po chvíli alespoň trochu zmírnit otok hrtanu a ulehčit dýchání. Pomoci může také studený obklad na krk. Lékař vám může předepsat léky (kortikoidy) na zmírnění otoku, které se podávají v kritických chvílích, proto je nutné kontaktovat lékaře včas. Při pochybnostech a v kritických situacích však vždy volejte rychlou lékařskou pomoc. U nejmenších dětí může nemoc vyžadovat pobyt v nemocnici až do doby, než otok ustoupí.

Při péči o dítě s laryngitidou v domácím prostředí je vhodné zvlhčování vzduchu, spánek v polosedě, se studeným obkladem na krku. Pokud má dítě teplotu, podávejte mu léky na snížení teploty (Paralen, Ibuprofen), při rýmě pak nosní kapky. O podávání léků nejmenším dětem se vždy poraďte s lékařem. Nepodávejte léky proti kašli, dítěti by mohly více uškodit než pomoci. Dohlédněte na to, aby dítě dostatečně pilo, protože kvůli otokům může být ztížený i příjem tekutin a potravy.

Zeptejte se na laryngitidu v diskuzním fóru.

Zdroj:
Caring for your baby and young child, American Academy of Pediatrics, 2009

Související články

Nově založená témata v diskuzi

HCG 14 dní po ovulaci

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09

První IVF

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53

Nedá nic do pusy

Batolata

Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.