Rh faktor v těhotenství

Rh faktor je dědičná vlastnost krve, která spočívá v přítomnosti či nepřítomnosti určitého antigenu na povrchu červených krvinek.

Odběr krve v těhotenství

Krev obsahující tento antigen se nazývá Rh pozitivní (Rh+), krev bez tohoto antigenu Rh negativní (Rh-). V Česku má zhruba 90 % obyvatel krev Rh pozitivní a pouze 10 % Rh negativní1.

V případě, že je matka Rh negativní, ale otec je Rh pozitivní, může dítě zdědit po otci Rh pozitivitu. Rh pozitivní krev plodu může při průniku do krevního oběhu matky způsobit, že se v matčině krvi začnou tvořit protilátky, které mohou proniknout až k plodu a způsobit u něj hemolytické onemocnění. Toto onemocnění může mít za následek chudokrevnost, těžkou novorozeneckou žloutenku nebo až poškození mozku. V krajních případech může dojít k potratu nebo úmrtí plodu v děloze.

Prevence hemolytického onemocnění

V prvním těhotenství Rh negativní matky se obvykle tvoří jen malé množství protilátek, problém však nastává v dalších těhotenstvích, kdy stačí proniknutí malého množství krve plodu do krevního oběhu matky a imunitní systém matky začne vytvářet velké množství protilátek, které už mohou být pro dítě nebezpečné. Proto se matkám s Rh negativním faktorem a Rh pozitivním dítětem dává do 72 hodin po porodu injekce imunoglobulinu, který zabraňuje tvorbě protilátek v dalším těhotenství. Imunoglobulin se podává ženám také v dalších situacích, při kterých mohlo dojít k průniku krve plodu do krevních oběhu matky, a to zejména při:

  • potratu, interupci,
  • vaginálním krvácení během těhotenství,
  • amniocentéze a choriocentéze,
  • mimoděložním těhotenství,
  • zranění břicha v těhotenství (např. po autonehodě).

Kromě injekce po porodu dostávají Rh negativní ženy injekci imunoglobulinu již v průběhu těhotenství, a to ve 28. týdnu těhotenství. Snižuje se tak riziko tvorby protilátek na konci těhotenství.

Léčba hemolytického onemocnění

Lékaři v rámci preventivních prohlídek sledují úroveň protilátek v krvi těhotných žen s Rh negativním faktorem. V případě, že protilátky přesáhnout určitou hranici, jsou dítě i matka pravidelně sledováni na specializovaném pracovišti. Případná léčba (může probíhat jak na straně matky, tak u dítěte) závisí na stupni onemocnění.  Těžší případy, kdy by nemoc mohla ovlivnit zdraví dítěte, se řeší snižováním tvorby protilátek u matky (např. podáváním vysokých dávek antiglobulinu) a transfuzemi krve u dítěte, a to buď ihned po porodu nebo ještě před porodem v děloze. U lehčích případů zpravidla postačí fototerapie po narození jako léčba novorozenecké žloutenky.

Zeptejte se na Rh faktor v těhotenství v diskuzním fóru.

Zdroje:
1
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rh_faktor#Rhesus_.28Rh.29_faktor
http://www.lubusky.com/clanky/27.pdf
Penka, M., Bulíková, A. a kol.: Neonkologická hematologie, Grada Publishing, a. s. 2009
http://mayoclinic.com/health/rh-factor/AN00566/
http://www.babycenter.com/0_blood-test-for-rh-status-and-antibody-screen-1480.bc

Související články

Nově založená témata v diskuzi

HCG 14 dní po ovulaci

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09

První IVF

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53

Nedá nic do pusy

Batolata

Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.