Vcestné lůžko (placenta previa)
Placenta je u většiny žen uložena na zadní stěně dělohy, výjimečně však může být umístěna také v dolní části dělohy. Pokud placenta překrývá vnitřní děložní branku, hovoříme o tzv. vcestném lůžku (vcestné placentě, latinsky placenta previa).
Vcestné lůžko se vyskytuje u zhruba 1 z 200 porodů1 a je významnou komplikací těhotenství, protože může způsobit u těhotné ženy životu nebezpečné krvácení během těhotenství nebo při porodu.
Vcestné lůžko může mít jednu ze čtyř podob:
- nízko položená placenta - placenta je uložena v těsné blízkosti vnitřní branky, ale nepřekrývá ji,
- placenta se dotýká okraje vnitřní děložní branky
- placenta částečně překrývá vnitřní děložní branku
- placenta zcela překrývá vnitřní děložní branku
Rizikové faktory pro vznik vcestného lůžka
- vyšší věk,
- vyšší pořadí těhotenství,
- vícečetné těhotenství,
- předchozí porod (porody) císařským řezem,
- předchozí operace dělohy, např. kyretáž,
- vcestné lůžko v předchozím těhotenství,
- kuřáctví matky.
Diagnostika vcestného lůžka
Vcestné lůžko je obvykle diagnostikováno při ultrazvukovém vyšetření v první polovině těhotenství. V tomto období ještě nejde o konečnou diagnózu, protože s růstem dělohy se placenta obvykle posunuje směrem nahoru. I tak vám ale lékař obvykle doporučí omezení sexuálních aktivit a fyzicky náročných činností (zvedání těžkých předmětů, těhotenské cvičení apod.). Při diagnóze vcestného lůžka byste také měla podstupovat jen opravdu nezbytná vaginální vyšetření, protože jakékoli podráždění čípku může vyvolat krvácení z placenty.
Pokud je vcestné lůžko přítomno i v dalších fázích těhotenství, velmi často způsobí u těhotné ženy krvácení z rodidel, obvykle na konci 2. trimestru nebo na začátku 3. trimestru. Krvácení je nebolestivé, jasnou krví. Může být lehké i silné a trvat déle nebo se po několika dnech vracet. Při každém krvácení v těhotenství urychleně vyhledejte lékařkou pomoc. Krvácení z důvodu vcestného lůžka je obvykle důvodem hospitalizace v nemocnici.
Porod při vcestném lůžku
Způsob a načasování porodu závisí na tom, do jaké míry překrývá placenta vnitřní branku dělohy, a také na tom, zda dochází ke krvácení z placenty.
Pokud placenta překrývá vnitřní branku zcela, je normální vaginální porod nemožný, a žena podstoupí plánovaný císařský řez obvykle v 36. týdnu těhotenství. Pokud se navíc objeví i silné krvácení, je často nutné provést císařský řez dříve. Ženám v takové situaci jsou obvykle při hospitalizaci podávány léky, které urychlují zrání plic plodu, aby se předešlo komplikacím při předčasném narození. Na druhou stranu, pokud je krvácení vážné a ohrožuje život ženy, je nutné uskutečnit císařský řez okamžitě bez ohledu na stav dítěte.
Pokud placenta překrývá vnitřní branku jen částečně nebo se dotýká vnitřní branky okrajem, je vaginální porod v některých případech možný, zvláště pokud u ženy nedochází ke krvácení z placenty. V mnoha případech však placenta začne silně krvácet v průběhu porodu při otevírání děložního čípku a je nutné provést akutní císařský řez pro ohrožení života matky i dítěte. Častěji je proto i v tomto případě plánován císařský řez.
Při vcestném lůžku dochází dále k problémům s odlučováním placenty po porodu, ať už vaginálním nebo císařským řezem. Ženy, které mají vcestné lůžko, mají mnohem vyšší pravděpodobnost krvácení při odlučování placenty a častěji potřebují při porodu transfuzi krve.
Při nízko uložené placentě, která nepřekrývá vnitřní branku a nekrvácí, je obvykle dávána přednost přirozenému porodu.
Zeptejte se na vcestné lůžko v diskuzním fóru.
Zdroje:
1Mayo Clinic Guide to a Healthy Pregnancy, Mayo Foundation for Medical Education and Research, 2004
http://en.wikipedia.org/wiki/Placenta_praevia
Související články
Nově založená témata v diskuzi
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53
Nedá nic do pusy
Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42