Ultrazvuk v těhotenství

Ultrazvukové vyšetření je jednou ze základních diagnostických metod v těhotenství. Využívá ultrazvukové vlnění s vysokou frekvencí pro zobrazení tkání a orgánů plodu i matky.

Ultrazvuk v těhotenství

Ultrazvukové vyšetření je běžnou součástí preventivních prohlídek v těhotenství. Preventivní prohlídky u gynekologa obvykle probíhají u bezproblémových těhotenství co 3 až 4 týdny, ultrazvukové vyšetření se ale nemusí provádět vždy, zvláště ne v termínech, kdy je ultrazvuk prováděn na vyšším pracovišti, např. genetický ultrazvuk ve 20. týdnu.

Průběh vyšetření

Před vyšetřením není nutná žádná příprava. Vyšetření probíhá buď vaginálně nebo přes břišní stěnu. Vaginální vyšetření se používá na počátku těhotenství (zhruba do 10. týdne těhotenství), ultrazvuková vaginální sonda si při něm zasouvá do pochvy, což umožňuje lepší zobrazení než při zobrazení přes břišní stěnu. Vyšetření přes břišní stěnu se využívá zhruba od 12. týdne těhotenství až do jeho konce. Lékař před vyšetřením nanese na břicho těhotné ženy gel, který usnadňuje přenos ultrazvukových vln. Poté projíždí po břiše ultrazvukovou sondou a snímá obraz plodu. Na závěr vyšetření by měl lékař sdělit ženě výsledek vyšetření a jeho závažnost a odpovědět na její otázky.

Pokud je ultrazvukové vyšetření prováděno přes břišní stěnu, je vhodné, aby žena přišla na vyšetření s plným močovým měchýřem, protože to zlepšuje přesnost získaného obrazu. Naopak méně přesný je obraz, pokud je těhotná žena obézní (BMI vyšší než 30) a také při plynatosti, při nedostatku plodové vody nebo při nepříznivém uložení plodu v děloze.

Základní harmonogram ultrazvukových vyšetření

  1. Potvrzení těhotenství - na první preventivní prohlídce, obvykle v 7. týdnu těhotenství, lékař zkontroluje uložení embrya v děloze (vyloučí mimoděložní těhotenství), jeho životaschopnost (zkontroluje srdeční činnost) a stáří embrya. Vyšetření se provádí vaginální sondou.
  2. Měření šíjového projasnění ve 12. týdnu těhotenství - preventivní prohlídka ve 12. týdnu probíhá buď jako podrobnější vyšetření u gynekologa nebo na vyšším pracovišti jako tzv. genetický ultrazvuk. Kromě měření šíjového projasnění, které je součástí kombinovaného screeningu vrozených vad, je možné již v tomto týdnu prohlédnout končetiny a vnitřní orgány plodu, i když ne tak podrobně jako při ultrazvuku ve 20. týdnu těhotenství. Ve 12. týdnu těhotenství je také poslední možnost upřesnit termín porodu, pokud se velikost plodu odlišuje od předpokládané velikosti podle poslední menstruace.
  3. Genetický ultrazvuk ve 20. týdnu těhotenství - jedná se o porobný ultrazvuk, který by měl být proveden na vyšším pracovišti. Ve 20. týdnu těhotenství je možné podrobně prohlédnout mozek, obličej, končetiny, páteř, srpdce, plíce a orgány dutiny břišní a vyloučit tak některé strukturální vývojové vady plodu. Lékař také zkontroluje uložení placenty, její stav, množství plodové vody a to, zda velikost plodu odpovídá stáří těhotenství.
  4. Vyšetření v 30. týdnu těhotenství - ultrazvuk v tomto týdnu se zaměřuje zejména na hodnocení růstu plodu, množství plodové vody, uložení a stav placenty a hodnocení průtoků pupečníkem.
  5. Vyšetření před porodem - před porodem se zjišťuje zejména poloha plodu, stav a poloha placenty, průtoky pupečníkem a množství plodové vody.

Druhy ultrazvukových vyšetření v těhotenství

  • běžný ultrazvuk - standardní ultrazvuk, který ukazuje dvourozměrný obraz, využivá se jak pro běžné preventivní prohlídky, tak pro odbornější vyšetření zaměřená na jednotlivé orgány a vývojové vady,
  • 3D ultrazvuk - ultrazvukové vyšetření, při kterém je plod na obrazovce zobrazen prostorově, někdy se používá i název 4D ultrazvuk, pokud je zachycen i pohyb plodu. Využívá se zatím spíše pro potěšení budoucích rodičů, medicínský význam prozatím nemá,
  • Dopplerovský ultrazvuk - umožňuje měřit průtok krve pupečníkem,
  • echokardiografie - detailní vyšetření srdce a velkých cév plodu specialistou.

Bezpečnost ultrazvukového vyšetření v těhotenství

Ultrazvukové vyšetření se využívá již více než 50 let a prozatím nebyly zjištěny žádné negativní vedlejší účinky. Přesto by se měl ultrazvuk používat pouze v medicínsky odůvodněných případech a měl by jej provádět zkušený lékař na technicky vyhovujícím přístroji.

Zeptejte se na ultrazvuk v těhotenství v diskuzním fóru.

Zdroje:
http://cfm.gynpor.cz/informaceprotehotnepacientky/skrining

Související články

Nově založená témata v diskuzi

HCG 14 dní po ovulaci

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09

První IVF

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53

Nedá nic do pusy

Batolata

Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.