4. týden těhotenství
Ve 4. týdnu těhotenství začíná vlastní vývoj tělesných orgánů, tzv. organogeneze. Lidský zárodek je od tohoto týdne nazýván embryem. V 10. týdnu těhotenství již budou v primitivní formě přítomny všechny hlavní struktury lidského těla.
4. týden těhotenství: počátek organogeneze
Organogeneze začíná vytvořením tří zárodečných vrstev embrya - ektodermu, endodermu a mezodermu. Z těchto tří vrstev se postupně vytvoří všechny orgány a tkáně dítěte. Z ektodermu vznikne nervový systém, kůže (včetně smyslových receptorů), nehty, vlasy, prsní žlázy, potní žlázy, zubní sklovina, výstelka úst a konečníku a rohovka a čočka oka. Z endodermu vznikne výstelka trávicího traktu, výstelka dýchacího ústrojí, slinivka břišní, štítná žláza a sliznice močové trubice, močového měchýře a pohlavního ústrojí. Z mezodermu vznikne srdce a oběhový systém, lymfatický systém, kostra, svaly a vylučovací systém.
Na konci 4. týdne těhotenství také začíná fungovat placentální oběh. Tkáně vyrůstající z vyvíjejícího se embrya v tomto období prorůstají děložní sliznicí a vytváří placentu, která obsahuje embryonální i mateřské krevní cévy. Placenta vyživuje embryo, zajišťuje výměnu dýchacích plynů a zneškodňuje metabolické odpady embrya.
Na konci 4. týdne těhotenství měří embryo zhruba 1 milimetr a váží méně než jeden gram.
4. týden těhotenství: budoucí maminky
Na konci 4. týdne již část maminek pociťuje některé příznaky těhotenství, jako je např. citlivost prsů, nevolnost nebo zvracení. Příznaky těhotenství jsou však v tomto týdnu často podobné příznakům blížící se menstruace. Jestliže jste si od počátku cyklu měřila bazální teplotu, může být graf bazální teploty spolehlivějším vodítkem.
Ve 4. týdnu také rychle stoupá hladina těhotenského hormonu HCG v těle, takže je již zjistitelný některými těhotenskými testy. Testy však v tomto období ještě nebývají zcela spolehlivé, proto, pokud je výsledek negativní a zároveň se neobjevuje menstruační krvácení, zopakujte test po několika dnech znovu. Spolehlivost testů se výrazně zvyšuje zhruba týden po vynechání menstruace, tedy zhruba tři týdny po oplodnění.
I když žena v tomto období ještě obvykle neví jistě, zda je těhotná, měla by se chovat tak, jako by těhotná byla, protože první trimestr je z pohledu správného vývoje plodu nejdůležitější částí těhotenství. Vzhledem k rychlému růstu a vývoji je dítě v tomto období nejvíce ohroženo případnými negativními vnějšími vlivy (léky, zářením, vysokými teplotami apod.). Ženy by se měly v těhotenství vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je možné je užívat v těhotenství.
Pokud ještě neužíváte kyselinu listovou, začněte s jejím užíváním co nejdříve (viz náš článek Kyselina listová před otěhotněním a v těhotenství).
4. týdnem těhotenství končí 1. měsíc těhotenství.
Kdy kontaktovat lékaře, když jste ve 4. týdnu těhotenství:
- při pozitivním výsledku těhotenského testu (první prohlídka se obvykle koná mezi 6. a 8. týdnem těhotenství),
- při silném krvácení, zvláště pokud je doprovázeno silnou bolestí v podbřišku, horečkou nebo zimnicí,
- při silné bolesti v podbřišku, která neustupuje ani po několika hodinách,
- při častém zvracení, pokud stav neumožňuje jíst a pít,
- při častém zvracení, které je doprovázeno horečkou nebo bolestí v podbřišku.
Sledujte své těhotenství den po dni v naší těhotenské kalkulačce.
V těhotenském kalendáři zjistěte, jaká vyšetření vás ještě čekají.
V kalkulačce váhy v těhotenství si ověřte, kolik kg byste měla v těhotenství přibrat.
Zeptejte se na 4. týden těhotenství v diskuzním fóru.
Související články
Nově založená témata v diskuzi
HCG 14 dní po ovulaci
Poslední příspěvek: 2.11.2024 v 22:09
První IVF
Poslední příspěvek: 3.9.2024 v 11:53
Nedá nic do pusy
Poslední příspěvek: 24.7.2024 v 21:42