První trimestr těhotenství

První trimestr zahrnuje první tři měsíce těhotenství. Začíná prvním dnem poslední menstruace před otěhotněním a končí 13. týdnem těhotenství. První trimestr je nejdůležitější části těhotenství, protože v něm dochází k vývoji všech orgánů a dalších tkání dítěte.

4. týden těhotenství

První trimestr těhotenství

Začátek těhotenství

Na začátku prvního trimestru žena ještě těhotná není, k otěhotnění dochází až při ovulaci, tedy obvykle 14 dní po začátku menstruačního cyklu. Ve 3. týdnu těhotenství putuje oplodněné vajíčko vejcovodem do dělohy, kde se zahnízdí. Zahnízdění vajíčka v děloze spustí hormonální změny, které zablokují uvolňování dalších vajíček z vaječníků a zároveň udrží vysokou děložní sliznici. 

Vývoj dítěte

Na konci 4. týdne těhotenství, příp. v 5. týdnu bývá těhotenství zjistitelné domácími těhotenskými testy. V 5. týdnu těhotenství se u dítěte vyvíjí neurální trubice, ze které se později vytvoří mozek, mícha, nervy a páteř. Formuje se jednoduché srdce, které začíná v 6. týdnu těhotenství pulsovat. Začínají se tvořit nos, ústa a uši, na těle se objevují pupeny rukou a nohou. Již v této fázi se začínají vyvíjet všechny orgánové soustavy (trávicí, oběhová, dýchací apod.).

4. týden těhotenství

Od 8. týdne těhotenství se dítě nazývá plodem, v tomto týdnu měří plod od temene ke kostrči 1,6 cm a váží jen zhruba 1 gram. Srdce tluče rychlostí 150 až 170 úderů za minuty, tedy dvakrát rychleji než srdce dospělého člověka. V 9. týdnu těhotenství mizí ocásek plodu a plod začíná vypadat jako dítě. Dítě se volně pohybuje v plodovém vaku a dokáže např. sevřít ruku v pěst nebo si cucat palec. V 10. týdnu těhotenství již většina životně důležitých orgánů plodu (např. mozek, plíce, ledviny nebo játra) plní svou funkci.Plod měří od temene ke kostrči zhruba 3,1 cm a váží zhruba 4 gramy. Plod se začíná intenzivněji pohybovat a může reagovat na vnější podněty, např. dotek nebo zvuky.

9. týden těhotenství

Na konci 13. týdne těhotenství měří plod od temene ke kostrči zhruba 7,4 cm a váží zhruba 23 gramů. Na ultrazvuku jsou již viditelné prsty, začínají se tvořit nehty. Lékařka také může podle ultrazvuku odhadnout pohlaví dítěte, i když s jistotou je možné ho určit spíše až ve druhém trimestru. Koncem prvního trimestru se výrazně zrychluje růst plodu a sílí kostní tkáň. 

13. týden těhotenství

Žena v prvním trimestru těhotenství

První trimestr může být pro mnoho žen velmi emocionálně a psychicky náročný. Hormonální změny mohou způsobovat náladovost, úzkost a stres. Je důležité si pamatovat, že tyto změny jsou běžné a že mnoho žen prochází podobnými pocity. Radostnou událostí bývá první prohlídka v těhotenství, která se obvykle koná mezi 6. a 8. týdnem těhotenství. Během této prohlídky lékař potvrdí těhotenství a rodiče se mohou poprvé podívat na ultrazvukový obraz dítě a slyšet jeho srdeční tep. Důležitým vyšetřením v prvním trimestru těhotenství je kombinovaný screening vývojových vad sestávající z odběru krve a podrobného ultrazvukového vyšetření.

Během prvního trimestru těhotenství mohou ženy trpět různými potížemi. Mezi běžné obtíže patří nevolnost a zvracení, únava, bolesti hlavy, zácpa, nadýmání, citlivost prsou, časté močení a pálení žáhy. Tyto potíže jsou způsobeny hormonálními změnami v těle a obvykle se zlepší v průběhu druhého trimestru. Pokud jsou tyto příznaky silné a brání vám v běžných činnostech, měla byste se o nich poradit svým lékařem.

Vzhledem k rychlému růstu a vývoji plodu je první trimestr nejdůležitějším obdobím těhotenství. Dítě je v tomto období nejvíce ohroženo případnými negativními vnějšími vlivy (léky, zářením, vysokými teplotami apod.). Ženy by se měly v těhotenství vyvarovat kofeinu, alkoholu, drog a nikotinu. Důležitý je přiměřený pohyb a pestrá strava. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem, zda je bezpečné je užívat v těhotenství.

Časté otázky maminek v prvním trimestru těhotenství

  • Mohu v 1. trimestru těhotenství cvičit?

Lehké až mírně náročné cvičení je v těhotenství obvykle bezpečné a může být pro ženu přínosné. To platí zejména tehdy, pokud byla žena zvyklá pravidelně cvičit již před otěhotněním. Pokud chcete v těhotenství začít s novým sportem, poraďte se o tom raději s lékařkou.

  • Dozvím se v 1. trimestru pohlaví dítěte?

V prvním trimestru těhotenství (tedy přibližně do 13. týdne těhotenství) není obvykle možné určit pohlaví dítěte na ultrazvukovém vyšetření s dostatečnou spolehlivostí. V této rané fázi těhotenství jsou pohlavní orgány dítěte ještě velmi malé a nezralé, což ztěžuje jejich viditelnost na ultrazvuku. Obvykle se tedy určení pohlaví dítěte provádí až na ultrazvukovém vyšetření v druhém trimestru (mezi 18. a 22. týdnem těhotenství), kdy jsou pohlavní orgány dítěte již dobře vyvinuté a snadno rozpoznatelné.

  • Kdy na mě bude těhotenství vidět?

U většiny žen se typické těhotenské bříško objeví mezi 12. a 16. týdnem těhotenství. Drobnější ženy mohou mít bříško dříve než ženy s větší postavou. Těhotenství je také obvykle dříve vidět na ženách, které již byly těhotné nebo které jsou těhotné s dvojčaty. 

  • Mohu v 1. trimestru těhotenství cestovat?

Ve většině případů je cestování během 1. trimestru těhotenství zcela bezpečné. Během dlouhých cest se snažte dodržovat pitný režim, mějte na sobě pohodlné oblečení a nezůstávejte dlouho bez pohybu. Před cestou do exotických zemí se poraďte s lékařem, jaká očkování jsou pro vás vhodná, příp. jak se jinak chránit před infekcemi. Při sjednávání cestovního zdravotního pojištění si ověřte, že pojištění kryje mimořádné situace spojené s těhotenstvím.

  • Co mám dělat, pokud v 1. trimestru těhotenství krvácím nebo mám křeče v podbřišku?

Krvácení nebo křeče mohou být během těhotenství důvodem k obavám, proto v takovém případě vždy kontaktujte lékaře. Zatímco špinění a lehké křeče v podbřišku jsou na začátku těhotenství poměrně běžné, silné křeče nebo krvácení mohou být příznakem vážnějších problémů.

  • Je bezpečné mít sex v 1. trimestru těhotenství?

Ve většině případů je sex na počátku těhotenství zcela bezpečný, pokud se vy při něm cítíte pohodlně a váš lékař nedoporučil abstinenci. Pokud se u vás po sexu objeví krvácení nebo křeče v podbřišku, je důležité se o tom poradit se svou lékařkou.

  • Co dělat, pokud mám v 1. trimestru těhotenství silné nevolnosti?

Nevolnost a zvracení jsou časné příznaky těhotenství. Existuje několik věcí, které můžete vyzkoušet na zmírnění těchto příznaků. Přínosné může být rozdělení jídel na malé porce podávané častěji během dne, vyhýbání se silným pachům a kořeněným jídlům, pití dostatku tekutin. Pokud jsou potíže takové, že výrazně ovlivňují váš příjem potravy a tekutin, poraďte se o tom s lékařem. 

  • Měla bych začít užívat těhotenské vitamíny?

Kyselinu listovou je vhodné začít užívat ještě před otěhotněním. V těhotenství jsou pak obvykle doporučovány multivitaminové přípravky, které obsahují kyselinu listovou, železo, vápník a další minerály, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj dítěte. O používání jakýchkoli potravinových doplňků se vždy poraďte se svou lékařkou.

  • Může stres nebo úzkost ovlivnit moje těhotenství?

Velký stres nebo úzkost mohou mít potenciálně vliv na těhotenství, protože mohou zvyšovat riziko komplikací jako je předčasný porod nebo nízká porodní váha dítěte. Pokud cítíte velký stres nebo úzkost, je vhodné vyzkoušet některé techniky na potlačení stresu, např. hluboké dýchání, meditace nebo mírné cvičení. Pokud cítíte, že je stres pro vás nezvladatelný, poraďte se o tom lékařem.

  • Na začátku těhotenství nepociťuji žádné příznaky těhotenství, mám se obávat?

Ne všechny ženy pociťují na začátku těhotenství těhotenské příznaky a nedostatek příznaků neznamená automaticky problém. Na druhou stranu, pokud máte obavy o osud těhotenství, příp. máte za sebou zkušenost se ztrátou těhotenství, bude nejlepší, pokud se o tom poradíte se svou lékařkou.

  • Jak mohu snížit riziko potratu v 1. trimestru těhotenství?

Přestože neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak potratu zabránit, můžete podniknout určité kroky, které riziko potratu sníží. Patří mezi ně především zdravý životní styl, tedy vyvážená strava, dostatečný příjem tekutin, dostatek pohybu a omezení stresu. Vyvarujte se kouření, včetně pasivního, omezit byste měla příjem kofeinu a zcela vyloučit alkohol. Přínosné jsou multivitamínové přípravky určené pro těhotné ženy, přičemž nejdůležitější je v těhotenství příjem kyseliny listové, železa a vápníku. Důležité jsou pravidelné preventivní prohlídky v těhotenství, které mohou odhalit potenciální problémy a zvýšit tak šanci na úspěšné těhotenství.

Související články

Nově založená témata v diskuzi

cómo contraer TDAH en línea

Těhotenství

Poslední příspěvek: 16.7.2024 v 05:18

Koop Methadon 40 mg zonder recept

Těhotenství

Poslední příspěvek: 16.7.2024 v 05:06

Koop Ritalin zonder recept

Těhotenství

Poslední příspěvek: 16.7.2024 v 04:31

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.